Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
60 złotych czepków, 70 dyplomów uznania i nagroda im. Aliny Pienkowskiej. Pielęgniarki i położne odznaczone podczas ich święta

60 złotych czepków, 70 dyplomów uznania i nagroda im. Aliny Pienkowskiej. Pielęgniarki i położne odznaczone podczas ich święta

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz z laureatką Nagrody im. Aliny Pienkowskiej Władysławą Murawską

Są najbliżej pacjenta. Opiekują się, podają leki, karmią, służą radą i dobrym słowem. Pielęgniarki i położne, bo o nich mowa, obchodzą swoje święto. Najbardziej zasłużone otrzymały wyróżnienia przyznawane przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podziękowano pielęgniarkom i położnym pracującym w szpitalach, hospicjach i przychodniach. Uroczystość odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek 12 maja 2017 r.

 

Złote wpinki i dyplomy uznania

60 pielęgniarek i położnych otrzymało złote czepki, a 70 z nich wyróżnienia – dyplomy uznania za wzorową pracę. Laureatkom wręczono wpinki w postaci złotych czepków. Jest to odznaczenie przyznawane członkom samorządu za zasługi w działalności na rzecz samorządu pielęgniarskiego oraz upowszechnianie etyki zawodowej. Wzorowe wykonywanie obowiązków, integrowanie środowiska zawodowego, działalność publiczna i angażowanie się w działalność społeczną podkreślającą rolę pielęgniarki i położnej takie kryteria brano pod uwagę przyznając czepki.

Dyplom uznania to wyróżnienie wręczane za wzorową pracę w ochronie zdrowia. Jest przyznawane pielęgniarkom i położnym, które szczególnie dbają o godność zawodu, z pasją dla dobra chorych i cierpiących go wykonują, mają szczególne osiągnięcia zawodowe, ustawicznie podnoszą kwalifikacje zawodowe oraz wykazują się zaangażowaniem i otwartością na nowe wyzwania.

– Zawód pielęgniarki i położnej wraz ze zmianami w medycynie wymaga coraz większej wiedzy i profesjonalizmu, a rosnący prestiż tego zawodu powinien odgrywać ważną rolę w kształtowaniu wizerunku polskiej ochrony zdrowia – powiedział Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Wierzę, że postawa, jaką prezentujecie może być przykładem dla wielu młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają pracę, jak można łączyć wiedzę i sprawność z zaangażowaniem i niezbędną w tym zawodzie empatią. Wyrażam najszczersze słowa uznania i głębokiego szacunku wszystkim tym, którzy niosą wsparcie innemu człowiekowi, dając świadectwo troski o drugą osobie tam, gdzie pomoc jest naturalną powinnością okazywaną potrzebującym – dodał Orłowski.

 

Władysława Murawska laureatką nagrody im. Pieńkowskiej

Nagroda im. Aliny Pienkowskiej jest corocznym wyróżnieniem przyznawanym od 2014 r.  Upamiętnia wybitną pielęgniarkę, działaczkę Solidarności, radną Gdańska i senator RP, która poza pracą była znana z szeroko pojętej pracy społecznej na rzecz drugiego człowieka. Przyznaje ją Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku na wniosek kapituły nagrody. Honorowym członkiem kapituły jest jej  mąż Bogdan Borusewicz.

Nagrodę otrzymała Władysława Murawska, pierwsza przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, współautorka ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych oraz ustawy o Zawodach Pielęgniarek i Położnych. Murawska współpracowała z Aliną Pienkowską.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 r. obchodzony jest 12 maja. Tego dnia przypada też rocznica urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa.

Dzień Położnej jest to święto ogólnopolskie obchodzone 8 maja w dniu urodzin wybitnej położnej Stanisławy Leszczyńskiej.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.