Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
4 koncerty organowe na 140. urodziny kompozytora. Utwory Feliksa Nowowiejskiego zabrzmią w Filharmonii Bałtyckiej

4 koncerty organowe na 140. urodziny kompozytora. Utwory Feliksa Nowowiejskiego zabrzmią w Filharmonii Bałtyckiej

Organy

W tym roku przypada 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie można wysłuchać cyklu koncertów „Nowowiejski 2017", który pozwoli melomanom zapoznać się z najpiękniejszymi dziełami kompozytora. Pierwszy koncert w niedzielę, 7 maja 2017 r.

 

Nowowiejski był nie tylko niezwykłym twórcą, ale też niezłomnym patriotą. Mimo że urodził się w Prusach Wschodnich, zawsze czuł się Polakiem i opowiadał się za Polską. Wówczas to nie było takie łatwe.

Symfonie na organach

Feliks Nowowiejski.

Feliks Nowowiejski. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nowowiejski pielęgnował wszystkie najważniejsze pieśni polskiego kościoła. Umieścił te tematy w swoich symfoniach. Są w nich m.in. „Bądźże pozdrowiony”, „Pieśń do Matki Bożej z Lourdes”, „Bogurodzica”. Cały cykl dziewięciu symfonii, które wykonają międzynarodowej klasy organiści w prosty sposób nawiązuje do cyklu Beethovena. Umieszczając w ostatniej z nich hymn oręża polskiego – „Bogurodzicę”, Nowowiejski bezpośrednio odwołał się do niemieckiego kompozytora.Polska Filharmonia Bałtycka organizuje cztery wieczory – trzy recitale organowe i jeden koncert symfoniczny – podczas których melomani poznają język i twórczość Nowowiejskiego. Usłyszą niezwykle barwną i bogatą, a także inspirującą muzykę, po raz pierwszy wykonaną w całości w Gdańsku. Po raz pierwszy będą też w całości nagrane w Polsce i wydane na płycie CD.

Jako pierwszy, 7 maja zagra ten, który Nowowiejskiego odkrył kilkanaście lat temu – Rudolf Innig. On też 27 października zakończy cykl, kiedy wystąpi wraz z Orkiestrą PFB, grając Symfonię nr 9. 27 maja prof. Roman Perucki – dyrektor PFB wraz asystentem z Gdańskiej Akademii Muzycznej Maciejem Zakrzewskim wykona część symfonii. 4 czerwca razem z Maciejem Zakrzewskim wystąpi dr hab. Hanna Dys.

 


Mistrzowskie symfonie – Nowowiejski 2017

  • 7 maja 2017 r., niedziela, godz. 19.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk

Kolejne koncerty:

  • 27 maja 2017 r., godz. 19.00
  • 4 czerwca 2017 r., godz. 19.00
  • 27 października 2017 r., godz. 19.00

Zobacz: Polska Filharmonia Bałtycka

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.