Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
31.07 – Statystyczny Pomorzanin jeździ pociągiem prawie 25 razy w roku. To najwięcej w całym kraju

31.07 – Statystyczny Pomorzanin jeździ pociągiem prawie 25 razy w roku. To najwięcej w całym kraju

31.07 - Statystyczny Pomorzanin jeździ pociągiem prawie 25 razy w roku. To najwięcej w całym kraju

Kolejny rok z rzędu województwo pomorskie jest tym regionem, w którym statystyczny mieszkaniec najczęściej korzysta z kolejowych przewozów pasażerskich. Nasz region jest też jedynym, który może się pochwalić wzrostem wykorzystania kolei w 2018 roku.

Wspomniany „wskaźnik wykorzystania kolei” obliczanego przez Urząd Transportu Kolejowego, to średnia liczba przejazdów, jaką w roku wykonuje mieszkaniec danego województwa. Statystyczny Pomorzanin jechał w ubiegłym roku pociągiem 24,8 razy i jest to najwyższy wskaźnik w kraju. – Te prawie 25 podróży pociągiem w ciągu roku to bardzo wysoki wynik również w skali europejskiej. Pomorzanie podróżują koleją chętniej niż Szwedzi, Francuzi czy Węgrzy, a prawie tak samo często jak Brytyjczycy – podkreśla marszałek Mieczysław Struk. Wszyscy przewoźnicy kolejowi w województwie pomorskim przewieźli 57,58 mln pasażerów.

Samorząd województwa pomorskiego już dawno postawił na kolej. Kolejowe inwestycje prowadzone są dwutorowo. – Kupujemy nowy tabor. To dziewięć komfortowych elektrycznych składów Impuls. Część z nich już od grudnia 2018 r. wozi pasażerów pomiędzy Słupskiem a Elblągiem – dodaje marszałek.

Kolejowa rewolucja na Pomorzu nie miała by szans powodzenia gdyby nie projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – Okazało się że linia PKM nie tylko spowodowała znaczny wzrost liczby pasażerów, ale stała się generatorem wielkich zmian nie tylko w metropolii trójmiejskiej, ale w całym regionie Kaszub – zaznacza wicemarszałek Ryszard Świlski.

W wielu pojazdach pojawiły sięuchwyty z kodem QR i NFC. To pierwszy z elementów testów wspólnego pomorskiego biletu. Niedługo na przystankach i w pojazdach zamontowane zostaną czytniki do identyfikacji kart. FALA, bo taką nazwę będzie bilet nosić umożliwi przejazd z dowolnego punku na Pomorzu tylko z jednym biletem, a system sam obliczy cenę i wybierze najbardziej korzystne rozwiązanie taryfowe.

Obszerny tekst o pomorskiej kolei znajduje się pod tym linkiem. Zachęcamy do lektury.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.