Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
18.10 – Nadużycia w NFOŚiGW? Marszałek Struk zawiadamia CBA i premiera Morawieckiego

18.10 – Nadużycia w NFOŚiGW? Marszałek Struk zawiadamia CBA i premiera Morawieckiego

18.10 - Nadużycia w NFOŚiGW? Marszałek Struk zawiadamia CBA i premiera Morawieckiego

Nadużycia w NFOŚiGW? Marszałek Struk zawiadamia CBA i premiera Morawieckiego

Do kogo trafiają pieniądze przeznaczone na usuwanie skutków nawałnicy? NFOŚiGW rozdziela je w tajemnicy i nie ujawnia komu. Chodzi o miliony złotych. Marszałek Struk o swoich podejrzeniach zawiadomił już CBA.

Teoretycznie środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdzielane są w konkursach. W konkursie dotyczącym usuwania zniszczeń po nawałnicy wniosek pomorskich samorządowców dostał najwięcej punktów. Z niewiadomych przyczyn nie otrzymał jednak dofinansowania. Pieniądze przyznano za to innym, gorszym wnioskom. NFOŚiGW odmówił ujawniania kto je złożył. Samorządowcom udało się jedynie dowiedzieć, że wśród wnioskodawców są także prywatne firmy.  

Nabór wniosków na dofinansowanie projektów związanych z usuwaniem skutków ubiegłorocznej nawałnicy NFOŚiGW ogłosił już w ubiegłym roku. Wniosek złożony przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych (Jednostkę Samorządu Województwa Pomorskiego) dotyczył odtworzenia drzewostanu i infrastruktury edukacyjnej i turystycznej zniszczonej na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Chodziło o dofinansowanie wysokości ok. 1 mln zł. Dokumenty przekazane do NFOŚiGW zostały pozytywnie ocenione i uzyskały 86 pkt. 

Pomimo uzyskania wysokiej oceny punktowej ostatecznie zarząd NFOŚiGW odrzucił wniosek. Zaś dofinansowanie przekazał projektom, które uzyskały niższą punktację. 

– Okazało się, że pieniądze zostały przyznane przez zarząd funduszu absolutnie uznaniowo. Co gorsza, nie zostaliśmy nawet poinformowani, jakie jest uzasadnienie takiej a nie innej decyzji. To szokujące, bo NFOŚiGW dysponuje publicznymi pieniędzmi i jego działania powinny być w pełni transparentne, a przede wszystkim zgodne z ustawą o finansach publicznych – komentuje decyzję marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. 

W związku z wieloma niejasnościami dotyczącymi decyzji NFOŚiGW marszałek Struk przesłał w dniu 18 października 2018 r. skargę do premiera Mateusza Morawieckiego. O przebiegu naboru i decyzji zarządu NFOŚiGW zawiadomił również Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Michał Piotrowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.