Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
16.10 – Łopata wbita, a pozwolenia na budowę przekopu wciąż nie ma

16.10 – Łopata wbita, a pozwolenia na budowę przekopu wciąż nie ma

16.10 - Łopata wbita, a pozwolenia na budowę przekopu wciąż nie ma

Łopata wbita, a pozwolenia na budowę przekopu wciąż nie ma

Dziś na Mierzei Wiślanej odbyła się uroczystość, która – wedle słów jej uczestników – kończy przygotowania i rozpoczyna budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Samorząd Województwa Pomorskiego wyraża zaniepokojenie sytuacją, w której rząd firmuje budowę, mimo że ta nie ma jeszcze wszystkich niezbędnych pozwoleń.

Przypomnijmy: kluczowy dokument, jakim jest decyzja środowiskowa dla budowy przekopu przez Mierzeję, nadal nie został wydany. Co więcej – wciąż (do 3 listopada) trwają konsultacje społeczne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie ponowione w związku z upublicznieniem Aneksu do Raportu o oddziaływaniu na środowisko dla tej inwestycji.

Dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej inwestor może wystąpić do Wojewody Pomorskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, a także o wydanie pozwolenia wodnoprawnego do Wód Polskich.

Mimo to prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie na antenie Radia Olsztyn już we wrześniu br. mówił:

„Jestem przekonany, że pierwsza łopata pod przekop Mierzei Wiślanej zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej. Jeszcze nie wiem, kto to zrobi, ale ktoś z członków rządu tę łopatę wbije, bo wszystkie formalności w zasadzie są załatwione. Jest już możliwość rozpoczęcia budowy, bo wiadomo, że jak się buduje w dzisiejszych warunkach prawnych nie tylko polskich, bo chodzi tu o Unię Europejską, to trzeba załatwić wiele formalności, często to trwa dłużej niż sama budowa“.

Dziś Jarosław Kaczyński, wkopując słupek wytyczający granicę przyszłej inwestycji na plaży na Mierzei Wiślanej, powtórzył te same słowa:

– Mamy do tego pełne prawo. Pozostałe pozwolenia to kwestia najbliższych tygodni – powiedział szef PiS.

– To kuriozalna wypowiedź i kuriozalna sytuacja – komentuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Przecież żadna z kluczowych decyzji dotyczących przekopu nie została jeszcze wydana. Czy mamy więc uznać, że rząd PiS ignoruje przepisy prawa obowiązujące w Polsce? Jak traktować taką nagłą nonszalancję? Zwłaszcza mając w pamięci, jak jeszcze niedawno CBA kontrolowało przez długie miesiące urzędy marszałkowskie w całym kraju, sprawdzając m.in. to, czy wszystkie inwestycje finansowane ze środków unijnych są realizowane zgodne z prawem i z istniejącymi dokumentami – dodaje marszałek.

Warto też przypomnieć, że symboliczne wbicie pierwszej łopaty, mające rozpoczynać budowę przekopu odbyło się już dwukrotnie. 14 października 2015 roku podczas ówczesnej kampanii przed wyborami do parlamentu wbił ją w Kątach Rybackich poseł PiS Andrzej Jaworski. A cztery lata wcześniej – w 2011 roku – w tym samym miejscu wbijała łopatę Anna Fotyga.

– Trudno więc dzisiejszą uroczystość traktować inaczej, niż jako element kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości – stwierdza marszałek Struk.

Obecnie w rejonie przekopu prowadzone są pomiary geodezyjne. Trwają też badania ferromagnetyczne, mające na celu ustalenie ewentualnych kolizji z miejscami, w których znajdują się pozostałości po działaniach wojennych. Decyzja środowiskowa dla budowy przekopu prawdopodobnie zostanie wydana pod koniec listopada. Samorząd Województwa Pomorskiego w tej chwili przygotowuje kolejne uwagi odnoszące się do opublikowanego przez RDOŚ Aneksu do Raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Michał Piotrowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.