Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
16.07 – Kilka tysięcy osób otrzyma wsparcie w walce z groźną chorobą. Chodzi o Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy

16.07 – Kilka tysięcy osób otrzyma wsparcie w walce z groźną chorobą. Chodzi o Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy

16.07 - Kilka tysięcy osób otrzyma wsparcie w walce z groźną chorobą. Chodzi o Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy

Wczesna identyfikacja osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę, działania profilaktyczne oraz konsultacje lekarskie to m.in. założenia programu. Będzie realizowany do końca czerwca 2023 r., a jego wartość to ponad 3,3 mln zł.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 16 lipca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z marszałkami Mieczysławem Strukiem i Wiesławem Byczkowskim podpisała umowę na dofinansowanie Gdańskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy.

Z czego skorzystają pacjenci?

Wsparcie otrzyma ponad 7000 osób. Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo mieszkańców Gdańska z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, czyli w wieku 35-64 lat, które otrzymają kompleksową pomoc w walce z cukrzycą typu 2. Program, opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Chodzi głównie o wzrost wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 poprzez badania przesiewowe. W projekcie przewidziano m.in. przeprowadzenie ponad 65 tysięcy ankiet Findrisk, kwalifikację osób obciążonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę do działań edukacyjnych. Będą też podejmowane działania profilaktyczne mające na celu podniesienie świadomości zdrowotnej oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych np. dotyczące stylu życia czy nawyków żywieniowych. Ponadto, uczestnicy skorzystają z konsultacji m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

– Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka aktywne zawodowo osoby. Podpisywana umowa jest już kolejnym programem profilaktycznym, w którym bierze udział Gdańsk. Chodzi w nim głównie o podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie troski o własne zdrowie, promocję zdrowego stylu życia, a także wsparcie osób znajdujących się w grupie ryzyka. Gdańsk realizuje projekty zdrowotne w sumie za prawie 50 mln zł – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Kolejny projekt zdrowotny wsparty przez pomorski samorząd

Gdański projekt, jest elementem szerszych działań profilaktycznych skierowanych do mieszkańców województwa pomorskiego, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wspiera Zarząd Województwa. Program profilaktyki cukrzycy typu 2 będzie realizowany w całym województwie pomorskim, a łączna wartość wszystkich projektów wyniesie ponad 13 mln zł. Po wyłonieniu w konkursie wykonawcy kolejne samorządy podpiszą odpowiednie umowy. U 270 tys. Pomorzan zostaną przeprowadzone ankiety Findrisk, z tej populacji badaniom przesiewowym będzie poddanych 30 tys. osób. Natomiast z kompleksowego programu edukacyjnego (m.in. konsultacje lekarskie i porady dietetyczne, zajęcia sportowe) dotyczącego osób z wykrytym stanem przedcukrzycowym skorzysta 5 tys. mieszkańców regionu. – Zdrowie mieszkańców województwa pomorskiego jest dla samorządu województwa priorytetem. Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która wraz z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nowotworowymi, odtytoniowymi i otyłością stanowi główny problem zdrowotny współczesnych społeczeństw. Dotyczy to też mieszkańców naszego regionu. Niestety w skali kraju plasujemy się w czołówce, jeśli chodzi o nowe zachorowania na cukrzycę – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dlatego też powstał pierwszy w regionie program dedykowany osobom aktywnym zawodowo znajdującym się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Realizując, opracowany przez Departament Zdrowia UMWP, program chcemy uświadomić pacjentom, jak podstępna jest to choroba, a także to, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, a mądre odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej mogą zminimalizować ryzyko tej choroby – dodał marszałek Struk.

Przypomnijmy, że województwo pomorskie przeznacza też środki na takie programy profilaktyczne jak: wczesne wykrywanie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynniki ryzyka w miejscu pracy, szczepionki przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia oraz rehabilitacja kardiologiczna. Większość środków na te programy pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.