Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
10.09 – Pomnik w Lesie Szpęgawskim – podpisanie umowy

10.09 – Pomnik w Lesie Szpęgawskim – podpisanie umowy

10.09 - Pomnik w Lesie Szpęgawskim – podpisanie umowy

Pomnik w Lesie Szpęgawskim – podpisanie umowy

Już wkrótce w Lesie Szpęgawskim odsłonięty zostanie pomnik Pomorzan, ofiar niemieckiego ludobójstwa z 1939 roku. Samorząd Województwa Pomorskiego wsparł budowę pomnika kwotą 180 tys. zł przekazaną gminie Starogard Gdański. Jutro – w środę 11 września – o godz. 11.00 wicemarszałek Ryszard Świlski spotka się z wójtem gminy Magdaleną Forc-Cherek, by podpisać dokumenty związane z dofinansowaniem. Spotkanie odbędzie się w Urzędzie Gminy. Po spotkaniu wicemarszałek wraz z panią wójt uda się na plac budowy.

Przypomnijmy: pomnik zostanie uroczyście odsłonięty we wrześniu 2019 r. w 80.rocznicę zbrodni. Łączny koszt budowy monumentu to ponad 1,9 mln zł. Pieniądze pochodzą między innymi od lokalnych samorządów, mieszkańców Kociewia i pomorskich firm. – Z budżetu gminy Starogard Gdański przeznaczyliśmy na ten cel 114 tysięcy złotych. Około 30 tys. zł pochodzi ze zbiórki publicznej, którą prowadzi społeczny komitet budowy pomnika – wylicza Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański.

Z budżetu województwa pomorskiego gmina Starogard Gdański otrzymała 180 tys. zł. Te pieniądze pozwolą dokończyć prace związane z budową pomnika pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. – Naszym wspólnym obowiązkiem jest godne upamiętnienie ofiar jednego z największych aktów ludobójstwa na Pomorzu oraz ocalenie od zapomnienia historii zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Na miejscu zbrodni powstanie symboliczny kamienny las. – To 150 słupów przypominających drzewa oraz ścięte pnie. Wykonane będą z czarnego granitu. Na nich, niczym kręgi słojów drzew, wyryte będą nazwiska ofiar. Część słupów pozostanie jednak niezapisana. Będą one symbolem ofiar, których mimo upływu lat nie udało się zidentyfikować – mówi marszałek Struk. Ustawione zostaną również tablice z informacjami o historii i przebiegu szpęgawskiego mordu.  – Planujemy, że odsłonięcie pomnika odbędzie się 29 września 2019 r – dodaje Forc-Cherek.

Las w Szpęgawsku to, obok Piaśnicy i Mniszka, miejsce jednej z największych masowych egzekucji na Pomorzu. To właśnie na Kociewiu na przełomie 1939 i 1940 roku Niemcy zamordowali strzałem w tył głowy od 4 do 7 tys.  mieszkańców regionu. Eksterminowani byli wszyscy, niezależnie od wykształcenia czy pochodzenia. Wśród ofiar są i Polacy i Żydzi, katolicy i protestanci, przedstawiciele inteligencji i osoby duchowne. Rozstrzelani zostali również pacjenci starogardzkiego szpitala psychiatrycznego Łączyło ich jedno – wszyscy byli patriotami i Polakami.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.