Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
03.07 – Oficjalne odsłonięcie muralu “Kobiety Wolności” na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

03.07 – Oficjalne odsłonięcie muralu “Kobiety Wolności” na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

03.07 - Oficjalne odsłonięcie muralu "Kobiety Wolności" na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

Oficjalne odsłonięcie muralu „Kobiety Wolności” na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk zaprasza na uroczyste odsłonięcie muralu „Kobiety Wolności”, które odbędzie się 5 lipca 2019 r., o godz. 11:00, na przystanku PKM Gdańsk Strzyża. W wydarzeniu tym wezmą udział m.in. bohaterki przedstawione na muralu oraz ich rodziny. Mural jest jednym z wydarzeń zorganizowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach ogłoszonego w 2019 r. przez pomorski sejmik Roku Wolności i Solidarności.

– W tym roku obchodzimy 30. rocznicę wolnej Polski, a rola kobiet,  często marginalizowana na kartach historii, była w tamtych czasach szczególnie ważna – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk – Ten mural jest naszym symbolicznym hołdem dla wszystkich pań, które w okresie PRL działały w opozycji demokratycznej i walczyły o wolną Polskę. Wszyscy znamy męską część tej historii opowiedzianą przed laty w filmie „Człowiek z żelaza”, a teraz przyszła pora na „Kobiety z muralu”.

Na powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych przedstawionych zostało łącznie kilkadziesiąt kobiet z całej Polski, które w latach PRL zaangażowane były w działalność opozycyjną. Są wśród nich zarówno powszechnie znane postacie, jak Anna Walentynowicz, Joanna Duda Gwiazda, Alina Pieńkowska lub Henryka Krzywonos, jak i takie, które dzięki muralowi PKM mają szansę być ponownie przypomniane i docenione. Bohaterki namalowane zostały na filarach wiaduktu PKM, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że to One były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Na pierwszym filarze jest ich kilka, na kolejnych coraz więcej, a na ostatnim cały tłum.

Symbolicznym zwieńczeniem muralu i kwintesencją jego idei jest ściana w tle na przyczółku za filarami. Znalazła się tam sylwetka nazywanej kiedyś poetką „Solidarności”, ale zapomnianej przez historię, Jadwigi „Jagody” Piątkowskiej, siedzącej przy maszynie do pisania, z której ulatuje tekst wiersza “Ewie – moje 12-letniej córeczce”. Po obu stronach tej ściany widoczne są dźwigi stoczniowe oraz napisany solidarycą tytuł całego dzieła: „Kobiety Wolności”.
Pomysłodawcami muralu są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Za projekt i wykonanie odpowiadają artystki z RedSheels, które wcześniej malowały m.in. słynny mural Kory w Warszawie. Partnerami muralu są “Gazeta Wyborcza Trójmiasto” i “Wysokie Obcasy” – organizatorzy ogólnopolskiej akcji “Kobiety na mury”, w którą wpisany został nowy mural powstający na przystanku PKM Gdańsk Strzyża.

Michał Piotrowski
Rzecznik Prasowy

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.