Aktualności

Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Zobacz nagranie legendarnego spektaklu z lat 90.

Fragment okładki nagrania spektaklu „Zabij Europejczyka! …
Fragment okładki nagrania spektaklu „Zabij Europejczyka! …". Mat. prasowy Teatru Wybrzeże

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zaprezentowane zostanie nagranie spektaklu Christopha Marthalera „Zabij Europejczyka! Zabij Go! Zabij Go! Zabij Go! Zabij Go!". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 11 lutego 2019 r. Wstęp – wolny.

 

Christoph Marthaler jest reżyserem, który wywarł przemożny wpływ na teatr przełomu XX i XXI w. Nikt przed nim tak dotkliwie nie zdołał pokazać świata, w którym znaleźli się Europejczycy ze wschodu po upadku muru berlińskiego. W jego wizji ta nowa rzeczywistość przypominała dworcową poczekalnię skrzyżowaną ze świetlicą, w której apatyczni ludzie piją herbatę ze szklanek, snując marzenia o lepszym jutrze i nucąc zapomniane patriotyczne pieśni oraz państwowe hymny.

Spektakl „Zabij Europejczyka! Zabij Go! Zabij Go! Zabij Go! Zabij Go! (oryg. Murx den Europäer! Murx Ihn! Murx Ihn! Murx Ihn! Murx Ihn ab!) powstał w berlińskim teatrze Volksbühne i trzy lata po premierze, w 1996 r. został pokazany podczas Festiwalu Kontakt w Toruniu, gdzie z miejsca stał się przełomowym wydarzeniem również dla polskiego teatru. Przedstawienie grane było z sukcesem przez 14 lat, w sumie 188 razy.

 

Christoph Marthaler (ur. w 1951 r. w Szwajcarii) – wielokrotnie nagradzany i zapraszany na największe festiwale w Europie reżyser teatralny, muzyk oraz kompozytor. Jego teatr często określa się mianem muzycznego, a współpracownicy artysty twierdzą, że z materią teatru pracuje jak kompozytor nad partyturą – każdy element spektaklu (ruch, słowo, dźwięk, gest) dopasowując do określonego tematu muzycznego. Jego przedstawienia wielokrotnie pokazywano w Polsce, m.in. na Festiwalu Kontakt w Toruniu, na Festiwalu Dialog we Wrocławiu czy w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

 

Recepta w Starej Aptece

  • 11 lutego 2019 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Słowo wstępne oraz rozmowę po spektaklu poprowadzi Radosław Paczocha.

 

 

 

 

 

 

 

Okładka nagrania Zabij Europejczyka
view szablon artykułu