Aktualności

Zobacz nowoczesne przystanie i zabytkową zaporę wodną. III Wielki Spływ Kajakowy Brdą [ZAPISY]

Spływ kajakowy Radunią
W zeszłym roku wielki spływ odbył się na Raduni. Fot. Aleksandra Chalińska

Spływ odbędzie się w sobotę 18 maja 2019 r. 11-kilometrowym odcinkiem Brdy od przystani kajakowej w Czernicy do zapory w Mylofie. Będzie można zobaczyć, jak zmienił się krajobraz Borów Tucholskich po sierpniowej nawałnicy w 2017 r. To również okazja, by podziwiać zabytkową zaporę wodną w Mylofie oraz przyjrzeć się nowym przystaniom kajakowym na pomorskich szlakach.

 

III Wielki Spływ Kajakowy rzeką Brdą organizują Samorząd Województwa Pomorskiego, Nadleśnictwo Przymuszewo, Nadleśnictwo Czersk, Nadleśnictwo Rytel, powiat chojnicki, gmina Brusy oraz gmina Czersk. Koszt to 20 zł, a udział może wziąć 200 osób.

 

Jeden z lepszych szlaków wodnych w Polsce

Trasa spływu to 11 km wzdłuż rzeki Brda – od przystani kajakowej w Czernicy do zapory w Mylofie. Uczestnicy spływu będą mieli okazję zobaczyć zmodernizowane lub nowopowstałe w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe przystanie kajakowe, a także zabytkową zaporę wodną w Mylofie. Szlak Brdy jest jednym z najlepiej oznakowanych i zagospodarowanych szlaków wodnych w Polsce, a jednocześnie najchętniej odwiedzanym na Pomorzu. Rzeka Brda charakteryzuje się powolnym nurtem i nielicznymi, ale łatwymi przeszkodami wodnymi, dzięki czemu jest idealna dla początkujących kajakarzy i na spływy rodzinne. Dodatkową atrakcję stanowi piękno i zmienność okolicznej przyrody – dzikie lasy Borów Tucholskich, spokojne łąki oraz urokliwe jeziora.

– Okolice rzeki Brdy i Bory Tucholskie zmieniły się po nawałnicy, która przeszła nad naszym województwem w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Jednak nadal są to miejsca zachwycające miłośników przyrody i sportów wodnych. W pięknie lasów i rzeki można zauważyć potęgę sił natury, które już na zawsze odcisnęła piętno w tym krajobrazie. Zachęcam do podziwiania Pomorza podczas III Wielkiego Spływu Kajakowego rzeką Brdą! – zaprasza do udziału w spływie marszałek Struk.

 

 

Plan III Wielkiego Spływu Kajakowego rzeką Brdą

W tym roku w spływie będzie mogło wziąć udział 200 osób, a koszt uczestnictwa jednej osoby to 20 zł. Zapisy przyjmowane są na stronie Brda 2019. Spływ zacznie się w sobotę 18 maja 2019 r. o godz. 9.00, a zakończenie planowane jest na godz. 16.00. Będą atrakcje dla dzieci, ciepły poczęstunek oraz gry i zabawy. Dodatkowo, w ramach pakietu startowego, każdy z kajakarzy otrzyma koszulkę, etui na telefon, przewodnik oraz gadżety przygotowane przez współorganizatorów spływu. Podczas spływu o bezpieczeństwo kajakarzy dbać będą ratownicy oraz kwalifikowani instruktorzy wodni.

Harmonogram spływu:

  • 9.00-10.00 – rejestracja uczestników w biurze organizacyjnym i rozdanie pakietów startowych (przystań kajakowa Nadleśnictwa Rytel – pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie);
  • 10.00-10.35 – przewiezienie uczestników na miejscu startu (pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie – przystań kajakowa w Czernicy);
  • 10.35-11.00 – powitanie gości przez marszałka Mieczysława Struka, wystąpienie przedstawiciela Nadleśnictwa Przymuszewo (informacja dot. terenów leśnych, przez które przebiega trasa spływu) oraz instruktaż (przystań kajakowa w Czernicy);
  • 11.00 – wodowanie kajaków i rozpoczęcie spływu;
  • 13.30-14.00 – cykliczne przybywanie uczestników spływu kajakowego (pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie);
  • 14.00-16.00 – finał spływu i atrakcje dla kajakarzy (pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie).

 

Ideą wydarzenia jest popularyzacja aktywnej turystyki wodnej, promocja regionu i kluczowego przedsięwzięcia realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego, czyli Pomorskich Szlaków Kajakowych. W ramach tego przedsięwzięcia województwo pomorskie wraz z partnerskimi samorządami realizuje inwestycje mające na celu zagospodarowanie 36 szlaków kajakowych regionu (o łącznej długości ponad 1,5 tys. km). Chodzi o rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają obecnie nowe przystanie, pola biwakowe i przenoski przy przeszkodach takich jak: jazy, zapory czy elektrownie wodne. Nowo realizowane inwestycje znacznie poprawią wygodę użytkowania i dostępność szlaków wodnych dla kajakarzy. Będą oni mogli liczyć na właściwy dostęp do miejsc etapowych spływów, możliwość wodowania i wyjmowania kajaków oraz korzystać z rozbudowanej sieci miejsc do cumowania kajaków i stanic kajakowych.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości