Aktualności

Zmiany w budżecie, pożegnania radnych i gość ze Szwajcarii. Obrady Sejmiku Województwa

XIII sesja Sejmiku Wojwództwa Pomroskiego.
XIII sesja Sejmiku Wojwództwa Pomroskiego. Fot. Aleksander Olszak

Wykład Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej rozpoczął obrady sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Dotyczył spraw związanych z demokracją oraz współpracy polsko-szwajcarskiej. Wystąpienia ambasadora słuchali nie tylko radni, ale również studenci-członkowie Forum Młodych Dyplomatów i uczniowie VII LO w Gdańsku. Radni przyjęli również ważne uchwały.

 

Obrady XIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego odbyły się 28 października 2019 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

 

Słowa Ambasadora o demokracji

Gościem specjalnym Sejmiku Województwa Pomorskiego był ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce Jürg Burri. Wizyta była związana z wystawą „Nowoczesna Demokracja Bezpośrednia. Polska-Szwajcaria", którą można oglądać w budynku urzędu marszałkowskiego. W swoim wystąpieniu ambasador mówił o zasadach szwajcarskiej demokracji bezpośredniej oraz o tym, co łączy dwa kraje – Mamy setną rocznicę stosunków dyplomatycznych, a ponad 200 szwajcarskich form zainwestowało w Polsce. Wielu polskich bohaterów narodowych też w pewnym okresie żyło lub studiowało w moim kraju – podkreślił Burri. Ambasador opowiedział również o przeprowadzanych w Szwajcarii referendach. Zaznaczył, że jednym z filarów demokracji w alpejskim kraju jest multi-językowość oraz poszanowanie innych religii. Szwajcarskiego wykładu słuchali nie tylko radni, ale i młodzież z VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz studenci zrzeszeni w Forum Młodych Dyplomatów. 

 

Wykład ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej Jürga Burri, podczas XIII sesji SWP. Fot. Aleksander Olszak

 

A co w budżecie?

Jak na każdej sesji radni zdecydowali o wprowadzeniu zmian w budżecie województwa. Dzięki przekazaniu 100 tys. zł. Opera Bałtycka będzie mogła uczestniczyć w Międzynarodowym Festival of Opera and Ballet Arts w Starej Zagorze w Bułgarii. Wystawiona zostanie tam opera „Thais". Dodatkowe wsparcie otrzyma także Polska Filharmonia Kameralna z Sopotu oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Zwiększone środki finansowe został także przekazane na ochronę zdrowia. 350 tys. zł na zakup narzędzi chirurgicznych dla Ośrodka Leczenia Chorób Naczyniowych otrzyma Szpital Św. Wincentego a Paulo. Z kolei za ponad 14 tys. zł. w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień zostanie wykonana nowoczesna serwerownia.   

 

Czym jeszcze zajmowali się radni?

Radni województwa wyrazili między innymi zgodę na sprzedaż dwóch nieruchomości, będących własnością samorządu województwa. Obydwie działki znajdują się w Wiślinie. Zostaną sprzedane w trybie bezprzetargowym obecnym najemcom. Przegłosowana została również uchwała o wyborze firmy audytorskiej, która zbada sprawozdanie finansowe Województwa Pomorskiego za rok 2019 i 2020.

 

Pożegnanie radnych

W sesji wzięło udział 31 radnych. To o dwóch mniej niż wynosi liczba radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego. Ma to związek z tym, że dwoje radnych wygrało wybory parlamentarne. Wicemarszałek Ryszard Świlski został wybrany senatorem, a Magdalena Sroka została posłanką.– Dziękuję za dyskusje, za współpracę i życzę kolegom i koleżankom radnym dalszych owocnych obrad – powiedziała Magdalena Sroka. Za wspólną pracę podziękował również Ryszard Świlski. – Minęło 9 lat. Dziękuję wam wszystkim za pracę dla naszego regionu. To był dobry czas dla Pomorza. Coś się kończy, coś zaczyna, ale jedno jest stałe – dalej będę pracować dla ludzi i Pomorza – powiedział Ryszard Świlski.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka