Aktualności

Złota Kampania „Sądu Ostatecznego” Memlinga znowu wyróżniona! Aż trzy amerykańskie nagrody dla TOFU Studio

Złota kula nad Gdańskiem. Fot.mat. prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku
Złota kula nad Gdańskiem. Fot.mat. prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

Spośród 3820 zgłoszeń z 50 krajów świata, projekty gdańskiego studia zdobyły dwa razy platynę oraz złoto w tegorocznej edycji amerykańskiego konkursu MUSE Design Awards.

 

Nagrody otrzymały dwa projekty przygotowane przez TOFU Studio na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku, które w ramach Złotej Kampanii promowały „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga – spot i kalendarz na 2019 rok. Jurorzy docenili także logo i system identyfikacji wizualnej, które gdańskie studio zaprojektowało, aby odświeżyć swój wizerunek.

 

MUSE Design Awards

To globalny konkurs, w którym są wyróżniani najlepsi specjaliści branży kreatywnej. Jury tworzyło 48 interdyscyplinarnych ekspertów. Do tegorocznego konkursu zostały zgłoszone projekty przygotowane dla m.in. IKEA, Sony Pictures Home Entertainment, Rolls-Royce'a, BMW, World Vision International, rządu Tadżykistanu czy The Coca-Cola Company. – Niektórym zdobycie nagrody MUSE Award pozwoliło wejść na odpowiednie tory i poziom –powiedział Kenjo Ong, dyrektor generalny konkursu. – W epoce, w której niestety przesycenie mediów wypiera prawdziwe talenty, niezwykle potrzebna jest platforma skupiająca najbardziej kreatywnych w branży. Dla niektórych tą platformą jest MUSE Awards i to właśnie tutaj tworzyli oni swoją historię – dodał.

 

TOFU Studio

Multidyscyplinarne studio projektowe z Gdańska specjalizuje się w profesjonalnym budowaniu spójnego wizerunku marki, strategiach komunikacji, niestandardowych i dedykowanych materiałach BTL oraz motion graphics. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów w kraju i na świecie, m.in. Red Dot Award, European Design Awards, Communiction Arts, KTR, German Design Award, czy Hong Kong Global Design Award.

W 2018 roku studio otrzymało specjalną nagrodę prezydenta Gdańska za promocję gdańskiej kultury. Większość nagród w ostatnich 3 latach to wyróżnienia za poszczególne projekty wchodzące w skład Złotej Kampanii dla „Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Dlaczego złota kula?

Namalowany przez Hansa Memlinga tryptyk „Sąd Ostateczny" znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Obraz jest uważany za jedno z dwóch najcenniejszych dzieł sztuki w Polsce (obok „Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci z Muzeum Narodowego w Krakowie). Władze samorządowe, dostrzegając w nim ogromny potencjał dla promocji regionu i miasta, ogłosiły rok 2017 Rokiem Hansa Memlinga. I właśnie z tej okazji, TOFU Studiu zlecono przygotowanie kampanii promującej obraz. Jej głównym celem miało być wzbudzenie zainteresowania tryptykiem wśród turystów i uświadomienie mieszkańcom regionu obecności tego bezcennego dzieła w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Twórcy kampanii do budowy wizualnego przekazu wykorzystali usytuowaną w centralnej części obrazu złotą kulę, na której spoczywają stopy Jezusa Chrystusa. Na tym elemencie ikonograficznym, który symbolizuje doskonałość i nieskończoność, został oparty wielowymiarowy przekaz reklamowy. Kampania została podzielona na dwie części. Najpierw zostały zaprojektowane grafiki ze złotą kulą wyeksponowaną na czerwonym tle z logo Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dodatkowym elementem był tramwaj oklejony złotą folią. Następnie model kuli został przeniesiony na fotografie wykonane w ramach sesji zdjęciowej sześciu wybranych miejscach w Trójmieście.

 

Nagrodzona kampania

Muzeum Narodowe w Gdańsku otrzymało drugą nagrodę w kategorii Kampanie promocyjno-marketingowe za projekt Złota Kampania, promującą obraz „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga oraz trzecią nagrodę w kategorii Identyfikacja muzeum za projekt Identyfikacja wizualna obrazu „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga. Uroczysta gala wręczenia nagród miała miejsce 7 listopada 2017 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Złota kampania została nagrodzona w maju 2018 r. podczas 11th International Design Awards (IDA) w Los Angeles – srebrem w kategorii Reklama drukowana oraz wyróżnieniem w kategorii Plakat. W lipcu 2018 r. TOFU Studio odebrało Nagrodę Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. Film o „Sądzie Ostatecznym" Hansa Memlinga, który jest częścią tzw. Złotej Kampanii, otrzymał Grand Prix XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych w 2019 r.

 

Zobacz: Skarb w Muzeum Narodowym, czyli o „Sądzie Ostatecznym"

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości