Aktualności

Żeglowanie… palcem po mapie. Bezpłatne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej

Nawigacja młodzieży po mapach
Fot. Tadeusz Lademann

Określanie położenia jednostki na mapie morskiej przez uczniów szkół podstawowych. Doświadczeni szkoleniowcy z gdyńskiej Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej. Dwa dni intensywnej nauki nawigacji – tak zapowiadają się styczniowe warsztaty.

 

Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej w Gdyni oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku zapraszają młodzież, 7 i 21 oraz 8 i 22 stycznia 2019 r. do udziału w bezpłatnych warsztatach „Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej". W przypadku dużego zainteresowania, zostaną utworzone kolejne grupy w dodatkowych terminach.

 

Kto może brać udział?

W warsztatach mogą brać udział zespoły reprezentujące szkoły podstawowe z województwa pomorskiego, składające się z nauczyciela matematyki,  przyrody, geografii, fizyki lub innego przedmiotu oraz 3 uczniów klas VII i (lub) VIII. Z jednej szkoły podstawowej mogą zgłosić się maksymalnie 2 zespoły, tj. 2 nauczycieli i 6 uczniów. Każdy zespół uczniów uczestniczy w warsztatach ze swoim opiekunem. Zajęcia są bezpłatne, organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu na warsztaty.

 

Do czego przygotowują warsztaty?

Warsztaty mają na celu doskonalenie kompetencji nauczycieli szkół podstawowych w zakresie nauczania elementów nawigacji w połączeniu z treściami z matematyki i nauk przyrodniczych, natomiast uczniów przygotowują do udziału w Wojewódzkim Konkursie o tytuł Mistrz Nawigacji. Nauczyciele uczestniczący w warsztatach otrzymają również materiały pomocnicze do dalszej pracy z uczniami w szkole. Będą też mogli korzystać z konsultacji merytorycznych z prowadzącym zajęcia po zakończeniu szkolenia.

 

Czego nauczą się uczniowie?

Warsztaty poprowadzą doświadczeni szkoleniowcy Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej w Gdyni. Podczas spotkań zostaną podjęte takie zagadnienia, jak:

  • mapa morska i współrzędne geograficzne – praktyczne zadania na mapie;
  • określanie położenia jednostki na mapie morskiej (nanoszenie i zdejmowanie pozycji);
  • posługiwanie się trójkątami nawigacyjnymi i cyrklem nawigacyjnym;
  • kursy i namiary – praktyczne zadania na mapie;
  • morskie jednostki miary – praktyczne zadania na mapie.

 

 

Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej

  • grupa I – 7 i 21 stycznia 2019 r., poniedziałki, godz. 11.00-13.30, dwa spotkania po 3 godziny dydaktyczne + 15 minut przerwy
  • grupa II – 8 i 22 stycznia 2019 r., wtorki, godz. 11.00- 13.30, dwa spotkania po 3 godziny dydaktyczne + 15 minut przerwy
  • Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej
  • ul. Chwaszczyńska 172
  • Gdynia

 

Zapisy:

Koordynator:

 

view szablon artykułu