Aktualności

Zatrudniasz cudzoziemców? To spotkanie jest dla ciebie! [POMORSKIE WSPIERA PRACODAWCÓW]

Fot. ©Depositphotos/Aisyaqilumar
Fot. ©Depositphotos/Aisyaqilumar

Podczas dziewięciu specjalnych spotkań na Pomorzu przedsiębiorcy dowiedzą się, jak legalnie zatrudniać imigrantów, w jakim języku przygotować umowy i jakie są obowiązujące wzory dokumentów. Informacje te pomogą biznesmenom, którzy już teraz zatrudniają obcokrajowców lub mają to planach. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

Tylko w 2018 r. do urzędów pracy województwa pomorskiego wpłynęły ponad 132 tys. oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. A w styczniu 2019 r. urzędnicy przyjęli już 11,5 tys. oświadczeń.

 

Rozwój zasobów ludzkich

W tegorocznej edycji „Pomorskie wspiera pracodawców" spotkania o legalności zatrudnienia imigrantów odbędą się w dziewięciu lokalizacjach. Pierwsze już 28 lutego w Tczewie. – Działania samorządu województwa pomorskiego ukierunkowane są na pobudzanie wzrostu gospodarczego i rozwój zasobów ludzkich – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dostrzegamy dużą potrzebę wspierania pracodawców, a organizowane w powiatach spotkania z przedsiębiorcami są jednym z przejawów tej pomocy. Zależy nam, aby Pomorskie było przez wszystkich mieszkańców, w tym również cudzoziemców coraz liczniej pracujących w naszym regionie, postrzegane jako dobre miejsce do życia i pracy – zaznacza marszałek Struk.

Do współpracy przy realizacji spotkań zaproszone zostały: Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna oraz Izba Administracji Skarbowej. Przedstawiciele tych instytucji będą informować o legalności zatrudnienia i pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Obecny będzie też konsultant Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, który poruszy temat różnorodności kulturowej.

 

 

Spotkania odbędą się w dziewięciu lokalizacjach województwa:

  • 28 lutego – Tczew (Dom Przedsiębiorcy, ul. Obrońców Westerplatte 3)
  • 8 marca – Wejherowo (Starostwo Powiatowe w Wejherowie, ul. 3 Maja 4)
  • 14 marca – Gdynia (Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, , ul. Kołłątaja 8)
  • 19 marca – Nowy Dwór Gdański (Urząd Gminy w Stegnie, ul. Gdańska 34)
  • 22 marca – Człuchów (Międzyszkolny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Człuchowie, ul. Koszalińska 2)
  • 26 marca – Lębork (Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, ul. Gdańska 35))
  • 29 marca – Bytów (Starostwo Powiatowe, ul. Ks. dr. B. Domańskiego 2)
  • 10 kwietnia – Gdańsk (MTP – Gdańsk, ul. Żaglowa 11)
  • 26 kwietnia – Kwidzyn (Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny, ul. Górki 3A)

Rekrutacje na spotkania prowadzą odpowiednie dla lokalizacji powiatowe urzędy pracy.

 

Pomorskie wspiera już kolejny rok

Cykl spotkań „Pomorskie wspiera pracodawców" rozpoczął się w grudniu 2017 r. Wówczas 300 pracodawców skorzystało z bezpłatnych szkoleń i zapoznało się z nowymi przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców. W zeszłym roku w szkoleniach z legalnego zatrudniania cudzoziemców uczestniczyło ponad 200 pracodawców.

 

Zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemców nie słabnie

Statystyki pokazują, że pomorscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców. Atrakcyjne oferty pracy oraz bliskość językowa i kulturowa sprawiają, że również cudzoziemcy chcą pracować, a nawet zamieszkać na stałe w Pomorskiem.

Ubiegły rok był przełomowy, jeśli chodzi o zatrudnianie imigrantów. Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców: wprowadzono nowy typ zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego w 2018 r. wpłynęło ponad 132 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. Średnio w miesiącu składanych było 11 tys. oświadczeń. Ten trend się utrzymuje – w styczniu tego roku pomorscy pracodawcy złożyli 11,5 tys. oświadczeń. Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90 %), którzy znajdują zatrudnienie we wszystkich powiatach naszego województwa.

view szablon artykułu

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska   Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta  firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet  testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524   nr tel. Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, informacje o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej