Aktualności

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Ile na nie wydamy?

Fot. Freestocks.org / unsplash.com
Fot. Freestocks.org / unsplash.com

Święta w tym roku mają nas kosztować 1521 zł. To o 72 zł więcej niż w 2018 roku. Wydamy je w większości na zakupy spożywcze i prezenty. Wśród najpopularniejszych upominków świątecznych są książki, kosmetyki i słodycze, a dla najmłodszych zabawki konstrukcyjne, artystyczne i pluszaki.

 

Raport „Zakupy świąteczne 2019. Prezentacja wyników badania świątecznych zwyczajów konsumenckich w Polsce i w Europie" przygotowała firma Deloitte. Przebadanych zostało 7190 respondentów z ośmiu europejskich krajów, w tym 814 z Polski.

 

Świąteczny budżet Polaka

Statyczny Polak na organizację świąt wyda 1521 zł. Ponad 1/3 tej kwoty to wydatki na prezenty, a drugie 1/3 na artykuły spożywcze. W świątecznym budżecie są także uwzględnione koszty podróży oraz spotkań towarzyskich. Tegoroczny świąteczny budżet Polaków jest większy od tego z 2018 roku o 5 proc. – wtedy szacunki mówiły, że Boże Narodzenie będzie nas kosztowało 1449 zł.

Szacowane wydatki świąteczne. Oprac. Deloitte.

Na Boże Narodzenie wydajemy więcej niż Holendrzy, ale daleko nam do Brytyjczyków, którzy średnio w tym roku podczas świątecznych zakupów pozbędą się 2755 zł. Statystyczny Europejczyk także wydaje więcej od nas – o 467 zł.

Jakich prezentów się spodziewać?

Największą popularnością w Europie cieszą się książki, które w Polsce zajmują drugie miejsce, zaraz po kosmetykach i perfumach. Kolejne pozycje na liście prezentów, których spodziewają się Polacy, to czekoladki, gotówka, odzież i obuwie, a także biżuteria i zegarki. W pierwszej dziesiątce najczęściej poszukiwanych prezentów są także gry, karty podarunkowe do sklepów, wydawnictwa muzyczne i multimedialne oraz produkty zdrowotne.

W święta największą radość z prezentów mają dzieci i młodzież. Tym pierwszym Mikołaj pod choinką zostawi zabawki konstrukcyjne, kreatywne, artystyczne, laki i pluszaki oraz książki. Natomiast młodzież może wypatrywać wśród upominków przede wszystkim książek, słodyczy, gier, pieniędzy oraz kosmetyków i perfum.

Kobiety, wg deklaracji w raporcie, najbardziej ucieszą się z kosmetyków, perfum, książek lub czekoladek. Z kolei mężczyźni na pierwszym miejscu stawiają słodkości, a następnie książki oraz kosmetyki.

Prezenty, które kupują Polacy z okazji świąt Bożego Narodzenia. Oprac. Deloitte

 

Kalendarz świątecznych zakupów. Najwięcej zakupów robimy w grudniu. Przed świętami są jeszcze dwie niedziele handlowe: 15 i 22 grudnia. Oprac. Deloitte.

Kalendarz świątecznych zakupów

Świąteczne zakupy zaczęliśmy już w listopadzie – ok. 3 proc. prezenty kupiło podczas wyprzedaży Black Friday. Jednak najwięcej z nas upominki robi w ciągu pierwszych dwóch tygodni grudnia, a 1/5 Polaków decyduje się na nie na ostatnią chwilę, czyli tydzień przed świętami.

Połowa Polaków prezenty kupuje w sklepach stacjonarnych. Jednak z roku na rok coraz więcej osób wybiera zakupy przez strony internetowej sklepów, aplikacje, a nawet media społecznościowe. Te ostatnie są także przydatne dla nas, jeśli szukamy pomysłu na prezent (60 proc. badanych), przeglądamy produkty lub sprawdzamy ich ceny (po 57 proc. ankietowanych).

A co kusi nas najbardziej do kupowania prezentów? Na pierwszym miejscu są promocje (44 proc. odpowiedzi), a zaraz za nimi nowinki produktowe i innowacje (27 proc.). Polacy dobrze oceniają też swoje możliwości finansowe, ale też „chcą się dobrze bawić i nie myśleć o sytuacji gospodarczej" (23 proc.).

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości