Aktualności

Zainspiruj się twórczo podczas Gdynia Design Days. Warsztaty, wystawy i spotkania z najlepszymi projektantami

Ubiegłoroczna edycja festiwalu. Fot. M. Szymonczyk / gdynia.pl
Ubiegłoroczna edycja festiwalu. Fot. M. Szymonczyk / gdynia.pl

Przez ponad tydzień 6-14 lipca 2019 r. Gdynia stanie się nadmorską stolicą designu. Podczas festiwalu Gdynia Design Days odbędzie się kilkadziesiąt spotkań branży projektowej, kursy dla specjalistów i początkujących, wykłady i wystawy. To świetna okazja, by zobaczyć, jak w praktyce wygląda współczesny polski design i jakie są trendy w projektowaniu.

 

To już 12. edycja festiwalu Gdynia Design Days.

Ambitne założenia festiwalu

Gdynia Design Days to coroczny festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania. Program obfituje w inspirujące wystawy, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje. Wszystkie wydarzenia skierowane są zarówno do profesjonalistów, młodych przedsiębiorców, jak i entuzjastów szukających inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu.

Co roku festiwal ma hasło przewodnie. Tym razem jest to ‘polaryzacja'. Polaryzacja przez organizatorów Gdynia Design Days określana jest jako wyraźna rozbieżność, dychotomia poglądów i opinii, rozwarstwienie zbiorowości, podział na przeciwstawne grupy. To proces wywołany różnicowaniem się postaw w obliczu istotnych problemów, w sytuacjach skrajnych, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Każdy spór może mieć charakter pozytywny lub negatywny, kluczem jest jego efektywne zarządzanie. Tylko dialog wśród osób pewnych swoich przekonań daje możliwość wyznaczenia nowatorskich strategii działania.

Podczas 12. edycji festiwalu zostaną wpracowane wspólnie metody działania w obszarze designu i biznesu dla spolaryzowanej rzeczywistości. Uczestnicy będą szukać alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku, przeanalizują możliwości lepszego wykorzystania sztucznej inteligencji z korzyścią dla użytkowników w dobie przeładowania informacjami.

Podejmą też próbę przedefiniowania pojęć ekonomii wobec polityki, wezmą pod lupę ludzkie ciało jako źródło niewykorzystywanych dotąd surowców, a także zastanowią się nad rolą empatii oraz wiedzy o zdrowiu psychicznym i fizycznym istot żywych w designie.

 

Dziewięć dni pełnych wydarzeń

Wydarzenia Gdynia Design Days podzielone zostały na bloki tematyczne skoncentrowane wokół tematu polaryzacji w kontekście mody, grafiki, wzornictwa, architektury i wnętrz. W tegorocznej edycji festiwalu będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach tworzenia ceramiki, szycia torebek-nerek, plecenia wianków oraz naprawiania rowerów. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będzie kilkanaście różnorodnych wystaw, po których oprowadzą kuratorzy. Dla wszystkich zainteresowanych designem przygotowano spotkania z twórcami, projektantami, specjalistami z zakresu twórczego myślenia, prowadzenia biznesu, ekonomii, a także nowoczesnego wzornictwa. Będą też pokazy filmowe, koncerty i letnia czytelnia książek.

W gdyńskim Domu Rzemiosła na dwa dni (6-7 lipca) butik otworzy Cloudmine. Najnowsze kolekcje pokaże kilkadziesiąt wspaniałych marek tworzących najwyższej klasy projekty do wnętrz – meble, tkaniny, ceramikę. Swoje podziemia w tych dniach otworzą też Miejskie Hale Targowe w Gdyni. Otwarte pracownie to okazja, aby zobaczyć jak na co dzień pracują muzycy, fotografowie, projektanci, architekci oraz organizacje pozarządowe. W przestrzeni realizowane są też projekty związane ze sztuką współczesną, wizualną i teatrem.

Cały program można znaleźć na stronie Gdynia Design Days 2019. Niektóre wydarzenia są płatne lub obowiązują na nie zapisy.

 

Gdynia Design Days 2019

  • 6-14 lipca 2019 r., sobota – niedziela
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
  • al. Zwycięstwa 96/98
  • Gdynia
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności