Aktualności

Zachowali nie tylko język i obyczaje, ale pielęgnują też polską tożsamość. Niezwykła wieś na dalekiej Syberii

Polska wieś Wierszyna na Syberii
Polska wieś Wierszyna na Syberii. Mat. prasowy MNG

W ramach cykl spotkań o kulturach świata etnolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego opowiedzą o swojej wyprawie do Wierszyny – syberyjskiej wsi założonej przez polskich osadników. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Wierszyna to polska wieś leżąca około 100 kilometrów na północ od Irkucka. Została założona nie przez zesłańców, a przez dobrowolnych osadników z Małopolski w 1911 r., którzy w poszukiwaniu dostatniego życia zawędrowali na bezkresne obszary dalekiej Syberii. Obecnie Wierszynę zamieszkuje około 500 osób, z czego najmłodsi to szóste już pokolenie jej założycieli.

Mieszkańcy Wierszyny zachowali nie tylko język i obyczaje, ale pielęgnują też polską tożsamość. Dzięki temu jest to miejsce fascynujące zarówno dla antropologów kultury, jak i historyków, ponieważ do tej pory ta niezwykła wieś nie była przedmiotem systematycznych badań. Zachodzące obecnie przemiany społeczne i ekonomiczne na terenie Federacji Rosyjskiej oraz pojawienie się środków masowego przekazu powodują głębokie przeobrażenia tej niewielkiej społeczności.

 

Wynikami swoich obserwacji i badań podzielą się etnolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego – uczestnicy wyjazdu naukowego do Wierszyny: Magdalena Kuczkowska i Tomasz Kempiński.

 

Odkryj świat / Etnopodróże
Wierszyna – polska enklawa na Syberii

  • 16 czerwca 2019 r., niedziela, godz. 15.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – 1 zł
view szablon artykułu

Archiwum wiadomości