Aktualności

Wszystko, czego branża gastronomiczna i spożywcza potrzebuje na targach FoodExpo w Gdańsku

Na stoisku województwa pomorskiego jest 11 wystawców, którzy otrzymali certyfikat żywności wysokiej jakości Członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie
Na stoisku województwa pomorskiego jest 11 wystawców, którzy otrzymali certyfikat żywności wysokiej jakości Członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie. Fot. Aleksandra Chalińska

W środę 29 maja rozpoczęły się trzydniowe Tragi Spożywczo-Gastronomiczne FoodExpo. To największe tego typu targi w Polsce północnej, które skupiają ponad 140 wystawców z 13 krajów. Swoje stoisko ma także województwo pomorskie. Prezentowane są tam produkty z certyfikatami Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza. To m.in. wyroby z lawendy, przetwory runa leśnego, wędzone ryby, naturalne jogurty, wędliny i piwo.

 

W uroczystości otwarcia targów oraz stoiska województwa pomorskiego wziął udział wicemarszałek Józef Sarnowski.

 

Okazyjne zakupy

Udział w targach biorą polscy producenci i importerzy ryb i owoców morza, rybnych wyrobów garmażeryjnych i producentów pasz, systemów do przechowywania oraz transportu ryb i sprzętu do hodowli. Obok produktów rybnych, mleczarskich, zbożowych i dietetycznych, pojawią się produkty regionalne małych i średnich firm, płody z farm i hodowli ekologicznych, lokalne przetwórnie i gospodarstwa oraz grupy rybackie. W programie jest wiele debat, szkoleń i prelekcji związanych z branżą.

Jednak targi to nie tylko spotkanie pracowników branży spożywczo-gastronomicznej. To okazja do zakupu wyjątkowych i trudno dostępnych w sklepach produktów. Często w promocyjnych cenach. Wstęp dla gości możliwy będzie w czwartek i piątek (30-31 maja).

 

Pomorskie dziedzictwo kulinarne na targach w Gdańsku

Specjalne stoisko przygotowało województwo pomorskie. Prezentowane są na nim produkty, które otrzymały certyfikat Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Symbolem charakterystycznej białej czapki kucharskiej w województwie pomorskim może oznaczać swoje produkty już 58 obiektów i producentów żywności.

Produkty Dziedzictwa Kulinarnego Pomorskie prezentowane są w bardzo szerokiej ofercie: od przetworów z runa leśnego prosto z pomorskich łąk i lasów (np. syropy, nektary, konfitury) poprzez nabiał wytwarzany z surowca pochodzącego głównie z Żuław, po wyśmienite produkty z gęsi – w tym tradycyjny pierśnik czy smalec. Na liście są także wędzone ryby z kaszubskich jezior oraz niepowtarzalny smak syropu lawendowego.

Na targach można posmakować i kupić m.in. lokalne piwo z Browaru Bytów, piwo rzemieślnicze Pomorskiego Browaru Tradycyjny, wyroby z lawendy Gospodarstwa Agroturystycznego Lawendowa Osada z Przywidza, wędzonych ryb z Zajazdu Borowa Ciotka z Lipusza, przetworów regionalnych z runa leśnego Fungopolu z Brus oraz mięsnych przetworów Zen-Jedz Zdrowo Zenona Szymańskiego z miejscowości Karwieńskie Błoto I. Wśród pomorskich wystawców znaleźli się także: Gospodarstwo rolne Wojciech Penkowski (dżemy z borówki), Zakład Produkcji Spożywczej Stefan Skwierawski (przetwory runa leśnego), ANNATURE (przetwory naturalne), Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Dworze Gdańskim „Maluta" (wyroby mleczne) oraz Gospoda Swołowo (przetwory z gęsiny).

 

Targi spożywczo-gastronomiczne FoodExpo

  • 29-31 maja 2019 r., środa-piątek, godz. 10.00-18.00 (piątek do 16.00)
  • AmberExpo
  • ul. Żaglowa 11
  • Gdańsk
  • wstęp – 25-30 zł
  • zobacz program na stronie targów FoodExpo

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka