Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7ba5d510-a7c4-4ce2-a94e-bb2c8849af94.jpg Wspólny głos radnych Gdańska i Sopotu. Na granicy pomiędzy miastami będzie Rondo 4 czerwca 1989 r.

Wspólny głos radnych Gdańska i Sopotu. Na granicy pomiędzy miastami będzie Rondo 4 czerwca 1989 r.

Wspólna sesja Rady Miasta Gdańska i Rady Miasta Sopotu w hali Ergo Arena

Rajcy z Gdańska i Sopotu spotkali się na specjalnie zwołanej, wspólnej sesji rad miejskich. Celem było przyjęcie uchwały o nadaniu rondu przy hali Ergo Arena nazwy. Na pamiątkę pierwszych częściowo wolnych wyborów będzie to Rondo 4 czerwca 1989 r.

 

Sesja odbyła się 29 kwietnia 2019 r. w położonej na granicy obydwu miast hali Ergo Arena. Uczestniczyli w niej między innymi przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt oraz Grzegorz Grzelak, wiceprzewodniczący sejmiku.  

 

Wielkie dzieło Polaków

Genezę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. przybliżył uczestnikom sesji Aleksander Hall. – To wiosna Solidarności, pielgrzymka Jana Pawła II, klęska gospodarczej polityki rządu. Ale też nowa sytuacja międzynarodowa i zupełnie nowe postrzeganie komunistycznych reżimów, jakie prezentowali Ronald Regan czy Margaret Thatcher– mówił Aleksander Hall. – Zauważyli to zarówno przywódcy Solidarności, jak i ekipa rządząca wówczas w Polsce. Zwykle za wolność płaciliśmy bardzo wysoką cenę, od czasu rozbiorów na ogół przegrywaliśmy: inaczej było w roku 1918, ale ile krwi kosztowało Polskę wywalczenie granic. W roku 1980 nastąpił pierwszy wielki zryw do wolności. I 1989 r. to było tylko i aż  dokończenie tego wielkiego dzieła – zakończył.

 

Święto Wolności i Solidarności

W uroczystej sesji wzięli udział prezydenci Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Sopotu Jacek Karnowski.  – To wyjątkowy dzień. Za miesiąc, 1 czerwca rozpoczynamy święto Wolności i Solidarności. Cieszę się z tej dzisiejszej inicjatywy dwóch sąsiadów. Sopot to partner, na którego możemy liczyć. Cieszę się, że oba samorządy postanowiły nazwać rondo na granicy Rondem 4 Czerwca – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. – Tysiącletnia historia Polski to wiele zwycięskich bitew, ale taki rok jak 1989, który doprowadził do upadku komunizmu w całej Europie nie zdarzył się w historii Polski więcej. Dla nas rząd Tadeusza Mazowieckiego to ogromny przełom, odmiana naszej historii, ziszczenie marzenia. A to m.in. dzięki ludziom okrągłego stołu – dodał Jacek Karnowski.

 

Dwie sesje

W Ergo Arenie odbyły się dwie sesje. Jako pierwsi obradowali radni z Gdańska. W gdańskim głosowaniu wzięło udział 31 radnych. Projekt uchwały poparło 21 radnych z Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu. Uchwałę Rady Miasta Sopotu poparło 16 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.