Aktualności

Wspólne świętowanie 20. rocznicy Konstytucji. Zróbmy sobie pamiątkowe zdjęcie

Marszałek Mieczysław Struk z Konstytucją RP
Marszałek Mieczysław Struk z Konstytucją RP. Fot. Sławomir Lewandowski

W niedzielę, 2 kwietnia mija 20 lat od uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zapraszają na wspólne obchody jubileuszu. Na niedzielę szykowane jest spotkanie mieszkańców pod Dworem Artusa i wspólne zdjęcie z Konstytucją RP.

 

Spotkanie "Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją" zacznie się w niedzielę, 2 kwietnia, w samo południe, pod Dworem Artusa na Długim Targu. Uczestnikom zrobione zostanie wspólne zdjęcie z Konstytucją RP.
Prezydent i marszałek będą rozdawać Konstytucję


- Jeśli ktoś nie ma własnego egzemplarza, nie powinien się tym martwić - zapewnia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Zleciłem wydrukowanie 2,5 tys. egzemplarzy Konstytucji RP. Będziemy je rozdawali wspólnie z marszałkiem Strukiem i wolontariuszami.
Wybrane fragmenty Konstytucji będą czytane przez aktorów Teatru Wybrzeże. Organizatorzy zachęcają do przyjścia z flagami.


Dzień wcześniej dyskusja o Konstytucji


W sobotę, 1 kwietnia, o godz. 17. - w Europejskim Centrum Solidarności - rozpocznie się debata pt. "20 lat Konstytucji. Jak nas chroni. Jak ją obronić". Uczestnikami dyskusji będą trzej naukowcy z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego: prof. Jerzy Zajadło, dr hab. Piotr Uziębło i dr hab. Krzysztof Grajewski.
W roli moderatorów wystąpią: Mikołaj Chrzan, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto oraz Lech Parell, prezes Gdańskiego Centrum Multimedialnego. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Na początku spotkania odtworzone będzie nagranie wideo, w którym Aleksander Kwaśniewski - były Prezydent RP, a wcześniej pierwszy przewodniczący Komisji Konstytucyjnej - podzieli się z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami na temat funkcjonowania Konstytucji RP w ciągu minionych 20 lat, aktualnie i w przyszłość.

 

 

 

view szablon artykułu