Aktualności

Wolność to narodowy skarb. Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej rozstrzygnięty [WYNIKI]

Zwycięska drużyna ze Słupska. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Zwycięska drużyna ze Słupska. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

W Teatrze Muzycznym w Gdyni, 19 października 2018 r. odbył się finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wojewódzki etap zmagań wygrała prezentacja uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Wiktoria Augustyn, Patrycja Groch i Kaja Willich przedstawiły postać Franciszka Leona Kręckiego. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Kwidzyna, a trzecie z Wejherowa.

 

Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej to jeden z elementów programu obchodów 100-lecia niepodległości Polski i Pomorza, przygotowany przez samorząd województwa pomorskiego. Przez ostatnie miesiące uczniowie pomorskich szkół średnich szukali w swoim najbliższym otoczeniu bohaterów wydarzeń sprzed 100 lat. W konkursie wystartowało ponad 300 uczniów z całego regionu, którzy przygotowali 112 prezentacji.

 

Pięciu wspaniałych

Do ścisłego finału konkursu dostało się pięć drużyn. By wziąć w nim udział, każda drużyna musiała zająć pierwsze miejsce na powiatowych galach, które odbyły się w Gdańsku, Sztumie, Starogardzie Gdańskim, Wejherowie i Bytowie. Uczniowie mogli wybierać – albo sięgając po nazwiska z przygotowanej w ramach konkursu listy, albo samodzielnie odnajdując postacie działające w ich najbliższym otoczeniu – w rodzinie czy najbliższym sąsiedztwie. Opisywali znane postacie historyczne, ale też osoby, które były zaangażowane w działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości, a o których losach później zapomniano. – Każdy zakątek naszego regionu ma swojego bohatera wolności – mówił obecny na gali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Powinniśmy czerpać z ich patriotyzmu, odwagi i godności każdego dnia. Cieszę się niezwykle, że dzięki konkursowi mogliśmy przypomnieć sobie i innym o lokalnych bohaterach walki o niepodległość. Życzę nam wszystkim, by stali się dla nas inspiracją w działaniu – podkreślił marszałek Struk.

Najlepsze na Pomorzu prezentacje o bohaterach niepodległości przygotowały drużyny:

  • V Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Gdańsku w składzie: Monika Kaczorowska, Natalia Jeleń, Karolina Kosecka pod kierunkiem Jerzego Majewskiego, tytuł prezentacji „Bohater Pomorza sprzed stu lat znaleziony – Władysław Cieszyński",
  • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. S. Staszica w Kwidzynie w składzie: Izabela Marciniak, Julia Kogut, Dominika Woelk, opiekunem grupy była Katarzyna Opacka, tytuł prezentacji „Spadkobiercy Wolności w drodze do Tadeusza Tollika",
  • Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł w Wejherowie w składzie: Sandra Rogala, Filip Lidzbarski, Karol Malottki pod kierunkiem Andrzeja Tamulewicza, tytuł prezentacji „Antoni Abraham",
  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim w składzie: Marieta Domachowska, Marta Berg, Magdalena Osowska, opiekunem grupy była Aleksandra Marczak, tytuł prezentacji „Jan Buchholz – Wielki Starogardzianin",
  • II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Słupsku w składzie: Wiktoria Augustyn, Patrycja Groch, Kaja Willich pod kierunkiem Iwony Tłuchowskiej, tytuł prezentacji: „Franciszek Leon Kręcki".

 

 

Finałowa trójka. Liczył się pomysł

Jury w ocenach stawiało m.in. na kreatywność, oryginalność, poprawność merytoryczną oraz własną interpretację tematu. Prace uczniów oceniało siedmiu przedstawicieli z Pedagogicznej Biblioteki w Słupsku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Pomorskiej Akademii Działania. Komisja podkreśliła, że wybór nie był prosty, gdyż prezentacje uczniów były dopracowane pod względem merytorycznym, technicznym i często w sposób zaskakujący opowiadały o bohaterach i patriotyzmie. – Patriotyzm to wiedza o kraju i jego historii – mówiła Agata Szklarkowska, przewodnicząca komisji oceniającej prezentacje uczniów. – Zespoły, które wzięły udział w konkursie, w tej nauce patriotyzmu szczególnie nam pomagają – dodała.

 

Na podium konkursu Pomorskie Drogi do Niepodległej stanęły drużyny z:

  • I miejsce – II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku,
  • II miejsce – Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kwidzynie,
  • III miejsce – Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie.

Wyróżnienia trafiły do uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz zespołu z II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim. Za zajęcie pierwsze miejsca każdy z uczniów oraz opiekun otrzymali po 1000 zł, za drugie po 500 zł, a za trzecie po 300 zł. – Nie ma większej nagrody dla nauczyciela niż sukces jego dzieci, jego uczniów – mówiła nauczycielka Iwona Tłuchowska, odbierając nagrodę za pierwsze miejsce. – To była ich praca, z której jestem bardzo dumna – podkreślała ze wzruszeniem.

 

Żywa lekcja historii

Specjalnym gościem uroczystej gali zakończenia konkursu była Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska, sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego. Udzieliła wszystkim obecnym niezwykłej, bardzo wzruszającej lekcji historii, opowiadając nie zawsze łatwe dzieje swojego życia oraz codzienne przejawy patriotyzmu. – Wolność to największy dar, skarb narodowy, o który powinniśmy dbać każdego dnia – mówiła Tatarkiewicz-Skrzyńska. – W swojej młodości musiałam o nią walczyć, narażając życie podczas powstania i okupacji. Czasy Polski ludowej też nie były dla mnie proste. Do tego stopnia, że podczas stanu wojennego traciłam nadzieję. Jednak teraz żyjemy w wolnym kraju, możemy się cieszyć piękną Polską. Kocham morze, kocham góry, polską muzykę i literaturę. Podziwiam kraj, w którym żyjemy i o niego dbam. Mimo wieku, uczestniczę we wszystkich uroczystościach wspominających bohaterów tej wolności. To jest prawdziwy patriotyzm – podkreślała ze wzruszeniem.

 

Po uroczystej gali pomorscy uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję zobaczyć spektakl Teatru Muzycznego w Gdyni „Lalka" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Konkurs realizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Słupsku oraz Pomorską Akademią Działania w Nowym Dworze Gdańskim. Prezentacje, które wygrały etapy powiatowe, można obejrzeć na stronie niepodlegla.pomorskie.eu.

 

view szablon artykułu