Aktualności

Wisłą z Gdańska do Warszawy. Barka z kontenerami dopłynęła do stolicy [ZDJĘCIA]

Barka z kontenerami na Wiśle
Barka z kontenerami na Wiśle. Fot. Szymon Zdziebło / mat. prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Zakończył się pilotażowy rejs kontenerowy. Barka, która 19 kwietnia 2017 r. wypłynęła z gdańskiego portu, dotarła do Warszawy. Akcja pokazała, że Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym.

 

Barka załadowana 20 kontenerami płynęła w górę rzeki przez ostatnie 9 dni. W tym czasie pokonała 450-kilometrowy odcinek Wisły z Gdańska do Warszawy, odwiedzając po drodze Tczew, Grudziądz, Bydgoszcz, Solec Kujawski, Toruń, Włocławek, Płock i Nowy Dwór Mazowiecki – Modlin. W stolicy barka zacumowała przy bulwarze nadwiślańskim, pomiędzy Mostem Średnicowym a Mostem Poniatowskiego.

Organizatorzy liczą na to, że w najbliższych latach takich barek na Wiśle pojawi się znacznie więcej. Rejs miał bowiem promować żeglugę śródlądową oraz pokazać możliwość transportu towarów drogą wodną z portu morskiego w Gdańsku do centrum kraju.

 

Pierwszy promocyjno-badawczy rejs kontenerowy odbył się w ramach międzynarodowego projektu EMMA, którego celem są działania na rzecz zwiększania przewozu towarów w państwach nadbałtyckich. Rejs wpisuje się również w obchody Roku Rzeki Wisły związanego z upamiętnieniem 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

 

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

view szablon artykułu