Aktualności

Na Pomorzu 123 gminy, 20 powiatów i samorząd województwa mają swoje święto. 27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego

Flagi województwa na budynku UMWP. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Flagi województwa na budynku UMWP. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Dokładnie 28 lat temu, 27 maja 1990 r., odbyły się pierwsze wybory samorządowe III RP. Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2000 roku, Sejm RP ustanowił 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego.

 

Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

 

Gminy mają 28 lat

W województwie pomorskim mamy 123 gminy. W tym 81 gmin wiejskich, 25 gmin miejskich i 17 miejsko-wiejskich. Najwięcej gmin wiejskich znajduje się w dzisiejszym powiecie starogardzkim (dziewięć), a najmniej w powiecie chojnickim (dwie gminy – Chojnice i Konarzyny). Od 27 maja 1990 roku do 1998 r. samorząd terytorialny w Polsce istniał tylko na szczeblu gminnym. W 1999 roku, po reformie administracyjnej, wprowadzono trójstopniowy podział  terytorialny. Ponownie utworzono samorządowe powiaty (zlikwidowane w 1975 roku.) Zmniejszono też liczbę województw – z 49 na 16. 

 

Powiaty i województwa po reformie

Pomorski samorząd powstał 20 lat temu. W skład dzisiejszego województwa pomorskiego weszły dawne województwa: gdańskie (w całości), słupskie (oprócz gmin: Postomino, Sławno m. i Sławno w.), bydgoskie (gminy: Brusy, Chojnice m., Chojnice w. i Czersk) i elbląskie (gminy: Dzierzgoń, Gardeja, Krynica Morska, Kwidzyn m., Kwidzyn w., Lichnowy, Malbork m., Malbork w., Mikołajki Pomorskie, Miłoradz, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Ostaszewo, Prabuty, Ryjewo, Sadlinki, Stare Pole, Stary Dzierzgoń, Stary Targ, Stegna, Sztum i Sztutowo). Stolicą województwa pomorskiego został Gdańsk.

Po reformie przewrócono instytucję samorządowych powiatów. W Polsce mamy ich 314 i 66 miast na prawach powiatów. W województwie pomorskim jest 20 powiatów, w tym cztery miasta na prawach powiatów (Trójmiasto i Słupsk). Ciekawostką jest to, że Sopot ma status najmniejszego miasta na prawach powiatu w Polsce pod względem liczby mieszkańców.  
 


Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka