Aktualności

W czym tkwi siła współczesnej przestrzeni wirtualnej? Prace Antona Karyuka w Ustce [WERNISAŻ]

Anton Karyuk i rozmazany obraz z twarzy
Fot. materiał prasowy

Czy istnieje podobieństwo pomiędzy cyfrową prywatnością a rzeczywistością odbitą w krzywym zwierciadle? Wernisaż dzieł, artysty którego motywem przewodnim twórczości są prawa człowiek, odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 22 marca 2018 r. Wystawa będzie czynna do 30 marca.

 

Wystawa Nice to meet You odbywa się w ramach rezydencji artystycznej.

 

Użytkownicy portali randkowych

Świat nowoczesnych mediów zapewnia każdemu użytkownikowi szeroki dostęp do informacji. Jednak z biegiem czasu, działające w wirtualnym świecie prywatne strony i portale randkowe zaczęły pobierać opłatę za wgląd do formularzy i rozmywać zdjęcia w abstrakcyjną plamę koloru, przywodzącą na myśl aurę danej osoby.

Projekt czerpie inspirację z portali randkowych oraz formularzy wypełnianych przez lokalnych mieszkańców. Artysta analizuje podobieństwo pomiędzy cyfrową prywatnością a rzeczywistością odbitą w krzywym zwierciadle. Każdy, kto odwiedza wystawę, staje się częścią projektu artystycznego. Materiałami, jakie wykorzystał artysta są lustro i emalia.

 

O artyście

Sztukę Antoniego Karyuka kształtuje zainteresowanie artysty percepcją, ruchem, ucieleśnionym poznaniem i doświadczaniem samego siebie. Twórca podkreśla rolę sztuki, która jest istotna dla ogółu społeczeństwa, stanowiąc narzędzie umożliwiające przemianę myślenia w działanie. Prace Karyuka z dziedziny malarstwa, performance'u i instalacji były wystawiane w całej Europie. Jego twórczość artystyczna nie ogranicza się do przestrzeni muzeów i galerii, lecz poprzez interwencje w przestrzeń społeczną obejmuje szeroko pojętą sferę publiczną. Karyuk urodził się w 1988 r. na Ukrainie, gdzie studiował architekturę. Członek i założyciel grupy artystycznej Step, której nazwa nawiązuje do rodzinnego miasta artysty – Dniepru, położonego w strefie klimatu stepowego. Od 2005 r. jego głównym tematem działalności artystycznej, który pojawia się w wystawach i projektach, są prawa człowieka. Karyuk mieszka i pracuje w Kijowie i Wilnie.

 

Wystawa „Nice to meet You" – Anton Karyuk

  • 22 marca 2018 r., czwartek, godz. 17.00 – wernisaż
  • 23-30 marca 2018 r.
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1 a  –  mała sala, I piętro
  • Ustka
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości