Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9ac0ee79-cf85-4a56-afa1-b156d2f9d558.jpg Umowa na koncepcję nowej linii kolejowej podpisana. To kolejny krok do budowy bajpasa kartuskiego

Umowa na koncepcję nowej linii kolejowej podpisana. To kolejny krok do budowy bajpasa kartuskiego

Gdańsk Karczemki. Tu zacznie się "bajpas kartuski".

Dokumentacja powstanie w ciągu około 6 miesięcy i będzie kosztować prawie milion złotych. Dzięki niej dowiemy się jak, będzie wyglądać kolejowy szlak z Gdańska przez Starą Piłę do Glincza. Opracowanie wskaże też najlepsze miejsce na nowy przystanek Gdańsk Karczemki.

 

Umowę na opracowanie koncepcji rewitalizacji linii kolejowej 234 i budowy przystanku Gdańsk Karczemki podpisali 15 maja 2019 r. przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz wykonawcy prac. W uroczystości wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

 

Współpraca samorządów

Umowa została podpisana przez Pomorską Kolej Metropolitalną oraz konsorcjum firm Infra-Centrum Doradztwa sp. z o.o. i EnviRail sp z o.o.. Za opracowanie dokumentacji Pomorska Kolej Metropolitalna zapłaci około 977 tys. zł. To więcej o ponad 350 tys. niż pierwotnie zakładano. Okazało się że w międzyczasie ceny na rynku bardzo się zmieniły. Zgodę na wybór oferty przekraczającej szacunki wydał samorząd województwa pomorskiego oraz Urząd Miejski w Gdańsku – Wszyscy byliśmy zgodni, że ta inwestycja jest niezbędna, nie tylko dla Gdańska, ale i dla całego regionu. Zgodziliśmy się na zwiększenie wspólnego finansowania. Ta decyzja to doskonały przykład tego, jak samorządy potrafią ściśle współpracować przy realizacji ważnych społecznie projektów – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska. 

 

Podpisanie umowy na „Rewitalizację fragmentu linii kolejowej nr 234 z budową przystanku Gdańsk Karczemki wraz z budową infrastruktury towarzyszącej”. Fot. Aleksander Olszak

 

Po co nam bajpas?

Tak zwany „bajpas kartuski” to trasa objazdowa dla pociągów z Kartuz do Gdańska, która będzie niezbędna w czasie prac związanych z modernizacją i elektryfikacją Magistrali Węglowej z Gdyni do Kościerzyny. – Z powodu tej inwestycji pociągi z Kartuz do Trójmiasta, przez długi czas nie miałyby możliwości przejazdu odcinka Glincz – Żukowo – Rębiechowo, a tysiące pasażerów zostałoby pozbawionych możliwości dojazdu do pracy czy szkoły. Dlatego odbudowa odcinka torów pomiędzy Karczemkami a Kokoszkami jest niezbędna. Co ważne, to nie jest inwestycja na czas remontu. To projekt na lata, który na stałe wpisze się w komunikacyjny krajobraz Pomorza – zaznaczył Mieczysław Struk. Pociągi pojadą z Kartuz przez Glincz, stację Żukowo Zachodnie, Starą Piłę i Leźno. Organizacja komunikacji zastępczej byłaby bardzo utrudniona. Z uwagi na układ dróg podróż autobusem trwałaby dużo dłużej, a tysiące dodatkowych samochodów na drogach kompletnie by je zakorkowały.

 

Nowe tory i przystanek

Objazdowa trasa kolejowa rozpocznie się na stacji Gdańsk Karczemki. – Prace nad „bajpasem kartuskim” podzielone zostały na dwie części. Pierwsze zadanie do modernizacja około 15 km torów pomiędzy gdańskimi Kokoszkami a Starą Piłą, Żukowem Zachodnim i Glinczem. Tym zajmą się Polskie linie Kolejowe S.A. – poinformował Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Druga część to odbudowa niespełna 1,5 km torów pomiędzy Kokoszkami a stacją Gdańsk Karczemki. I ta inwestycja realizowana będzie przez Pomorską Kolej Metropolitalną – dodał. Przygotowana dokumentacja pokaże możliwe warianty połączenia nowych torów z linią PKM. – Zakres koncepcji jest bardzo szeroki. Wskaże ona lokalizację nowego przystanku Gdańsk Karczemki wraz z okolicznymi drogami rowerowymi, chodnikami czy przystankami autobusowymi – podsumował Mocarski.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.