Aktualności

To już pewne. Pociągi do Kartuz pojadą przez stację Gdańsk Kokoszki

Pociąg na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Pociąg na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Fot. Aleksander Olszak

Remont starej linii kolejowej z Kokoszek do Glincza i budowa jej połączenia z linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej umożliwi kursowanie pociągów do Kartuz podczas remontu magistrali węglowej.

 

Inwestycja zmieni komunikacyjny krajobraz Pomorza. Będą nowe relacje pociągów i większa liczba kursów. Dzięki temu unikniemy komunikacyjnego armagedonu.

 

Modernizacja starej linii

Podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury prezes PKP PLK poinformował, że linia przez Kokoszki zostanie wyremontowana. – Cieszę się, że nasze mocne argumenty przekonały kolejarzy do tej niezbędnej dla Pomorza inwestycji – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Pomorzanie coraz chętnej jeżdżą koleją. Widać to zwłaszcza na liniach systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Z roku na rok liczba pasażerów wzrasta. Ta linia będzie nie tylko trasą objazdową dla remontowanej linii 201, ale będzie też pełniła rolę drugiego ogniwa spajającego Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną – dodał. Prace na dawnej magistrali węglowej mogą potrwać nawet trzy lata. Zakres prac jest tak duży, że kursowanie pociągów będzie zawieszone.

 

Gdańsk Kiełpinek. W tym miejscu rozpocznie się 1,5 km linia do Kokoszek. Fot. Aleksander Olszak

Oraz budowa nowej

Aby pociągi mogły dojechać z Gdańska do Kokoszek niezbędna będzie odbudowa około 1,5 km torów pomiędzy stacją PKM Gdańsk Kiełpinek a Kokoszkami. – Wstępne prace koncepcyjne już się rozpoczęły. Zastanawiamy się nad wyborem drogi finansowania projektu. Szacujemy, że potrzeba około 30 mln zł – powiedział marszałek Struk. Jeśli wszystko uda się bez problemów, pierwsze pociągi mogą pojechać przez Kokoszki za mniej niż trzy lata. 

 

Do Kartuz i dalej

To połączenie będzie drugim ogniwem spinającym Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną. Linia nie będzie zelektryfikowana. W przyszłości będą też nowe relacje. – Po odbudowie trasy z Kartuz do Sierakowic to właśnie przez Kokoszki pojadą szynobusy do Trójmiasta – poinformował marszałek.

view szablon artykułu