Aktualności

To już dwadzieścia lat współpracy. Delegacja partnerskiego regionu Szlezwik-Holsztyn odwiedziła Pomorze

Wizyta delegacji landu Szlezwik-Holsztyn
Wizyta delegacji landu Szlezwik-Holsztyn. Fot. Aleksander Olszak

Były rozmowy o gospodarce turystyce i kulturze. Dyskutowano też nad nowymi obszarami współpracy. Szlezwik-Holsztyn jest partnerskim regionem Pomorza od 1999 r.

 

Z delegacją, której przewodniczył Klaus Schiele, spotkał się między innymi przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt oraz członkowie Komisji Współpracy Międzyregionalnej i Zagranicznej Sejmiku Województw Pomorskiego. Spotkanie odbyło się 5 czerwca 2019 r.

 

Ważna wizyta

Przedstawiciele Polski i Niemiec spotkali się w sali „Niebo Polskie". Delegację powitał przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt. – To szczególny czas. Jesteśmy w trakcie obchodów Święta Wolności i Solidarności. Świętujemy 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, a za kilka miesięcy będziemy obchodzić rocznicę zburzenia Muru Berlińskiego – powiedział. – Współpracujemy już wiele lat. To dobry czas na małe podsumowanie, ale i na zastanowienie się nad nowymi obszarami współpracy – dodał przewodniczący. Takimi kolejnymi obszarami, w których mogłaby rozwijać się współpraca Pomorza i Szlezwika-Holsztyna może być np. kultura oraz cyfryzacja społeczeństwa. Na spotkaniu oprócz radnych sejmiku obecni byli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

 

Pełnoletnia współpraca

Partnerstwo Pomorza i landu Szlezwik-Holsztyn trwa już 20 lat. –  Jednak pierwsze porozumienia o współpracy między regionami podpisano wcześniej –  mówił Grzegorz Grzelak, wiceprzewodniczący sejmiku. –  Pamiętam, jak w 1992 roku ówczesny wojewoda gdański, Maciej Płażyński podpisywał w Kilonii pierwsze porozumienie o współpracy zagranicznej zawarte przez województwo gdańskie – wspominał. Kilka lat później zaczęła się  współpraca pomorskiego sejmiku z landtagiem. – W 2019 roku nasza współpraca będzie pełnoletnia. Te wszystkie lata były bardzo owocne. Dużo nauczyliśmy się np. w dziedzinie samorządu terytorialnego. Chciałbym też, aby nasza współpraca rozszerzyła się na poziom relacji między klubowych czy frakcyjnych. Żeby żadna z opcji politycznych w sejmiku i regionalnym parlamencie nie była z niej wykluczona – dodał wiceprzewodniczący sejmiku. W czasie wizyty w Polsce niemiecka delegacja odwiedzi nie tylko Pomorze. Zaplanowano również spotkania z przedstawicielami województwa zachodniopomorskiego.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka