Aktualności

To będzie jedyny taki koncert w Polsce! Światowy Apel o Pokój na carillonie w Gdańsku

Miejska carillonistka Monika Kaźmierczak
Miejska carillonistka Monika Kaźmierczak. Fot. Aleksandra Guździk

W ramach światowego Apelu o Pokój w piątek, 4 października 2019 r. na carillonie znajdującym się na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku zostanie zagrany okolicznościowy koncert. Inicjatorami akcji są belgijscy franciszkanie, a przygotowany z tej okazji utwór zostanie zagrany na wszystkich kontynentach.

 

Dzięki inicjatywie franciszkańskich zakonników w kościelnych wieżach na całym świecie w piątek, 4 października 2019 r. po godz. 14.00 zabiją dzwony w pokojowym wezwaniu. Specjalny utwór przygotował belgijski kompozytor Jo Coenen z Leuven. Wykorzystał on melodie „Angelus Domini (Anioł Pański)" oraz Adhanu, czyli muzułmańskiego wezwania do modlitwy.

W akcji FranciscanCall4Peace biorą udział głównie miasta w Europie, ale także w Ameryce czy odległej Australii. Jedyny koncert w Polsce zostanie zorganizowany w Gdańsku. Utwór na carillonie znajdującym się na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wykona miejska carillonistka Monika Kaźmierczak.

 

FranciscanCall4Peace

  • 4 października 2019 r., piątek, godz. 14.45-15.20
  • ul. Wielkie Młyny 10
    (Wielki Młyn i Fontanna Heweliusza)
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

W tym roku dzień św. Franciszka to także 800. rocznica pokojowego spotkania św. Franciszka z Asyżu z sułtanem Egiptu Malikiem Al-Kamilem, do którego miało dojść w 1219 r. na ogarniętej wojną Ziemi Świętej.

W celu upamiętnienia tego wydarzenia kościoły i meczety na całym świecie przyłączą się do kampanii FranciscanCall4Peace organizowanej przez wspólnoty franciszkańskie. W pokojowym wezwaniu w kościelnych wieżach zabiją dzwony, natomiast w meczetach imamowie w swoich kazaniach będą się odnosić do tamtego historycznego spotkania.

view szablon artykułu