Aktualności

Tłumy chętnych oddają krew. To odpowiedź na apel centrum krwiodawstwa po ataku na prezydenta Gdańska

Tłumy ludzi oczekujące na rejestrację w Wojewódzkim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Tłumy ludzi oczekujące na rejestrację w Wojewódzkim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Już od godz. 7.00 rano setki mieszkańców województwa pomorskiego zgłaszają się do stacji krwiodawstwa, żeby oddać krew. To efekt apelu, który był przekazywany całą noc głównie przez media społecznościowe. Czas oczekiwania na oddanie krwi to co najmniej kilka godzin.

 

Około południa ma być najnowszy komunikat o stanie zdrowia prezydenta Adamowicza.

 

Prośba o dar życia

Jak informuje pani Natalia, która czeka w kolejce w RCKiK: „cały czas przychodzą kolejne osoby chętne do oddania krwi. Jest bardzo dużo ludzi, ogromny tłok". Rejestracja w RCKiK jest czynna w poniedziałek do godz. 14.00, a we wtorek do godz. 17.15.

– Drodzy dawcy, w związku z atakiem na prezydenta miasta Gdańska i koniecznością zabezpieczenia krwi bardzo prosimy o oddawanie tego cennego leku zwłaszcza przez osoby z grupą krwi 0RhD-. W przypadkach nagłych krwawień gdy nieznana jest grupa krwi pacjenta można bezpiecznie przetoczyć uniwersalne krwinki czerwone grupy O RhD- – czytamy na fanpage'u na FB Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

 

Stan zdrowia prezydenta jest bardzo ciężki

Podczas trwającej 5 godzin operacji Pawłowi Adamowiczowi przetoczono 41 jednostek krwi. To prawie 18 litrów. Pacjent miał bardzo poważne obrażenia. Został ugodzony w serce, przeponę i jamę brzuszną. Po operacji, która zakończyła się ok. godz. 2.30 w nocy dr Tomasz Stefaniak, dyrektor do spraw lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego poinformował, że pacjent żyje, ale jego stan pacjenta jest bardzo ciężki.

Do ataku na Pawła Adamowicza doszło podczas wieczornego „Światełka do nieba" około godz. 20. Sprawca wdarł się na scenę i kilka razy ugodził prezydenta nożem w brzuch.  Prezydent był reanimowany około poł godziny. Później był operowany w Uniwersyteckim Centrum Kliniczny w Gdańsku. 27-letni napastnik został zatrzymany. Wcześniej był karany za napady na banki. Po ponad 5 latach spędzonych w więzieniu wyszedł na wolność pod koniec 2018 r. Dziś ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

 

Gdzie można oddać krew?

Krew to życiodajny płyn, którego nie można zastąpić żadnym innym. Jest lekarstwem, które otrzymują między innymi osoby w stanach zagrożenia życia np. ranne w wypadkach, podczas operacji lub chorzy onkologicznie.

W Trójmieście krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Hoene-Wrońskiego 4 w Gdańsku oraz przy ul. Powstania Styczniowego 9 B w Gdyni. Pozostałe punkty w wojewodztwie są w Kościerzynie, Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdański, Kartuzach, Kwidzynie i Słupsku. 

 

Kto może oddać krew?

Krew może być oddawana przez osoby zdrowe, od 18 do 60 roku życia, które ważą ponad 50 kg. Jednorazowo można oddać 450 mililitrów. Krew może być pobierana od kobiet cztery, a od mężczyzn sześć razy do roku.

Przed oddaniem krwi powinno się: zjeść lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, wypić ok. 1 litra wody. Należy też mieć przy sobie dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka