Aktualności

Świętomarcińskie jadło, napitki i nie tylko. Święto Niepodległości pod znakiem gęsiny w Swołowie

Gęsi w Swołowie.
Gęsi w Swołowie. Fot. mat. prasowe

Kiermasz rękodzieła, targ ekologicznych produktów, a do tego widowiska artystyczne i pokazy tradycyjnych wiejskich prac. Przyjedź na Święto Gęsiny w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Środkowego w Swołowie 10 i 11 listopada 2018 r. i świętuj stulecie Niepodległej.

 

Sobotni koncert oraz niedzielne święto gęsiny organizowane są w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

 

Sobotni koncert

Świętowanie w Swołowie rozpocznie się już w sobotę, 10 listopada. Wtedy na scenie wystąpi zespół Bum Bum Orkestar, który łączy w muzyce wpływy bałkańskie, klezmerskie i polskie. Zespól gra na współczesnych instrumentach, co daje pełną energii i żywiołowości muzyczną mieszankę. Koncert będzie zorganizowany w ramach festiwalu EtnoBaltica.

 

Rękodzieło i kulinarne specjały

Główne obchody święta gęsiny odbędą się w niedzielę, 11 listopada. Już o godzinie 11 rozpocznie się kiermasz rękodzieła. Będzie można nie tylko kupić niezwykłe artystyczne przedmioty, ale również porozmawiać z ich twórcami. W Swołowie będzie też targ tradycyjnych i ekologicznych kulinariów. Oprócz tradycyjnych mięsnych i wędliniarskich przysmaków z gęsiny gospodynie domowe będą oferować między innymi: przetwory, nalewki, miody i oleje tłoczone na zimno.

 

Pokazy i widowiska

W sobotę i niedzielę odbędą się liczne pokazy i warsztaty. Chętni będą mogli nauczyć się między innymi tkania płótna i pisania gęsim piórem. W kuźni odbędzie się pokaz dawnej pracy kowala. Atrakcja będzie pokaz maglowania, w którym użyta będzie oryginalna maszyna do maglowania. Będą również warsztaty z drukowania tkanin, na których koszulki czy płócienne torby będą ozdabiane motywami patriotycznymi. Niezwykłym widowiskiem będą pokazy tradycyjnego przędzenia i darcia pierza. Będzie im towarzyszyć śpiew dwóch kobiecych głosów. 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości