Aktualności

Stocznia Gdańska warta jest wpisania na listę UNESCO! Ruszyła specjalna kampania społeczna

Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska. Fot. Aleksander Olszak

Każdy może wesprzeć starania o wpisanie Stoczni Gdańskiej na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął kampanię społeczną, która ma przypominać o wyjątkowym charakterze tego miejsca.

 

Stocznia Gdańska to miejsce, które jest symbolem o ogromnym znaczeniu nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy. To tu rozpoczęły się przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do powstania Solidarności i upadku komunizmu. To tu, podczas strajków w sierpniu 1980 r., na słynnej bramie nr 2 umieszczono listę 21 postulatów, dotyczących zarówno przemian gospodarczych, jak i poszanowania praw człowieka.

 

Miejsce autentyczne i ważne

– W naszej ocenie Stocznia Gdańska spełnia wymagane przez Komitet Światowego Dziedzictwa kryteria, które świadczą o wyjątkowej, uniwersalnej wartości tego miejsca. To obszar związany z ważnym etapem w historii ludzkości i ideami o wyjątkowym znaczeniu dla historii świata. Spełnia on także inny bardzo istotny warunek, jakim jest autentyczność. Niewątpliwie Stocznia zasługuje na to prestiżowe wyróżnienie i podkreślenie w ten sposób jej roli – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który koordynuje projekt wpisania Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wcześniej dwukrotnie były podejmowane próby, aby wpisać Stocznię na Listę UNESCO jako część większych projektów związanych z Gdańskiem. Jednak po sugestiach ekspertów oceniających wnioski zdecydowano, że ten teren powinien być głównym tematem wniosku.

 

Każdy może poprzeć te starania

Narodowy Instytut Dziedzictwa chce zachęcić jak największe grono Polaków do aktywnego poparcia tych starań, stąd pomysł zorganizowania kampanii społecznej „Stocznia warta UNESCO!". W jej ramach odbędą się różnorodne działania, mające przypominać o wartościach związanych ze Stocznią. Wśród nich są m.in. konkurs na zaprojektowanie bluzy i czapki inspirowanej historią tego kompleksu oraz wystawa zdjęć Michała Szlagi, który od wielu lat dokumentuje to wyjątkowe miejsce.

– Zachęcamy wszystkich, którzy mają pomysł na to, jak promować Stocznię lub chcą podzielić się swoimi pracami, wspomnieniami z nią związanymi, aby się do nas zgłaszali. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i inicjatywy. Razem wpiszemy Stocznię Gdańską na prestiżową Listę UNESCO – podsumowuje dyrektor Skaldawski.

Baner Stocznia Gdańska na listę UNESCO

 

 „Ślady niezwykłych wydarzeń"

Jednym z twórców, który postanowił opowiedzieć o Stoczni Gdańskiej jest Radosław Kotarski, autor popularnych kanałów na YouTubie. W swoim najnowszym filmie przybliża dzieje tego niezwykłego miejsca.

– Stocznia niewątpliwie zachwyca i musimy zrobić wszystko, aby tym zachwytem zarazić innych oraz zachęcić ich do poznawania miejsca, które jest kolebką Solidarności. Kręcąc film, niemal na każdym kroku napotykałem ślady niezwykłych wydarzeń, z których powinniśmy być dumni i traktować je jak nasz najlepszy towar eksportowy – zaznacza Kotarski.

 

view szablon artykułu