Aktualności

Spory o przeszłość i operacje na pamięci. Sesja naukowa o II wojnie światowej w Muzeum Gdańska

II wojna światowa – operacje na pamięci
II wojna światowa – operacje na pamięci. Mat. prasowy Muzeum Gdańska

O problemach związanych z manipulacjami w książkach, muzeach czy filmach opowiadać będą historycy, socjolodzy, muzealnicy i publicyści z Polski, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Belgii zaproszeni przez Muzeum Gdańska. Sesja naukowa „II wojna światowa – operacje na pamięci" odbędzie się w piątek, 14 września 2018 w Dworze Artusa.

 

Współczesność dobitnie pokazuje, jak ważną rolę w życiu społecznym odgrywa historia. Jest ona ciągle żywą materią i przedmiotem zażartych sporów. Bywa też przedmiotem manipulacji.

– Spieramy się o przeszłość, ale też sposób opowiadania o niej w książkach, muzeach, filmie. Władanie pamięcią zbiorową zawsze było marzeniem tyranów. A jak jest dzisiaj? Czy możliwe jest uwolnienie się od brzemienia przeszłości i budowanie wspólnoty na poziomie choćby jednego narodu? Jak wygląda rozliczenie wzajemnych krzywd uczestników konfliktów mówiących innymi językami? Jaką rolę odgrywał w tym Gdańsk i jaką odgrywa nadal, jako miasto polskie, znane ze swych wolnościowych, solidarnościowych tradycji? Jakie miejsce w opowieści o Gdańsku należy przyznać Westerplatte? To tylko kilka z pytań jakie poruszymy podczas sesji – mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska.

 

Narracje o II wojnie światowej

Sesję w Dworze Artusa otworzy wykład prof. Normana Davies'a – brytyjskiego historyka, do niedawna przewodniczącego Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej, który opisze największy konflikt XX w. jako doświadczenie globalne, a jednocześnie lokalne i osobiste. Profesor Piotr Tadeusz Kwiatkowski zrelacjonuje badania socjologiczne dotyczące pamięci wojny u Polaków – w pokoleniach, które w przeważającej części nie znają jej z osobistych doświadczeń. Współtwórcy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Piotr Majewski i prof. Rafał Wnuk opowiedzą, jak wojna przedstawiana jest w muzeach światowych.

W gdańskim tyglu wymieszały się losy różnych ludzi: Gdańszczan, Niemców, Polaków, Kaszubów, a po 1945 r. tysięcy przybyszów z różnych części Polski, w tym Kresów Wschodnich. Wojenne i powojenne losy tych społeczności, a także osobiste doświadczenia uzupełniały i dalej tworzą narrację o tragedii, która rozegrała się blisko 80 lat temu.

– Na tę problematykę spojrzymy przez perspektywę badań prof. Petera Oliviera Loew'a, niemieckiego historyka i znawcę dziejów Gdańska, oraz prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, badacza od operującego na pograniczu socjologii i historii. Część tę zakończy wystąpienie dyrektora Muzeum Gdańska prof. Waldemara Ossowskiego, w trakcie których skonkretyzuje i zaprezentuje plany stworzenia na półwyspie Westerplatte wielkiego plenerowego muzeum – dodaje dr Marszalec.

 

Debata o bolesnej przeszłości

Uczestnicy dyskusji panelowej „Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie?" zmierzą się z trudną materią, dotykając bolesnych, niezabliźnionych ran wspólnej przeszłości. Poprowadzi ją prof. Paweł Machcewicz, twórca Muzeum II Wojny Światowej, związany od lat z Instytutem Studiów Politycznych PAN.

Wezmą w niej udział znawcy problematyki wojennych rozliczeń: prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego (zaangażowany w stworzenie wystawy Muzeum II Wojny Światowej i wystawy Domu Historii Europejskiej), prof. Urlich Herbert, jeden z najbardziej znanych niemieckich historyków, Taja Vovk van Gaal – wicedyrektor Domu Historii Europejskiej w Brukseli (otwartego w zeszłym roku muzeum prezentującego dzieje całej Europy) oraz Mykoła Riabczuk – ukraiński publicysta, krytyk literacki i politolog, autor przenikliwych analiz ukraińskiej tożsamości, a także znawca stosunków polsko-ukraińskich.

 

Sesja naukowa „II wojna światowa – operacje na pamięci"

  • 14 września 2018 r., piątek, godz. 9.30-16.30
  • Muzeum Gdańska
  • oddział Dwór Artusa
  • Długi Targ 43/44
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Program:

Część 1 – prowadzenie: dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG
godz. 9.40 – II wojna światowa: między doświadczeniem narodowym a globalnym (prof. Norman Davies)
godz. 10.30 – Pamięć wojny w badaniach opinii publicznej (dr hab. Piotr Kwiatkowski)
godz. 10.50 – Wojna w muzeach świata – w poszukiwaniu sposobu opowieści (dr hab. Piotr M. Majewski, prof. Rafał Wnuk)

godz. 11.20-11.40 – dyskusja
godz. 11:40-11:55 – przerwa

Część 2 – prowadzenie: dr Janusz Marszalec
godz. 11.55 – Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci. Spojrzenie I (dr hab. Peter Oliver Loew)
godz. 12.15 – Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci. Spojrzenie II (prof. Cezary Obracht-Prondzyński)
godz. 12.35 – Westerplatte – w poszukiwaniu opowieści (dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG)

godz. 13.05-13.25 – dyskusja
godz. 13.25-14.30 – przerwa

Dyskusja panelowa – prowadzenie: prof. Paweł Machcewicz
godz. 14.30-16.30 – Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie?" (uczestnicy: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Ulrich Herbert, Taja Vovk van Gaal i Mykoła Riabczuk)

view szablon artykułu