Aktualności

Specjalny weekend z kulturą dla seniorów. Zobacz co, gdzie i kiedy?

Scena ze spektaklu „Broniewski
Scena ze spektaklu „Broniewski" w Teatrze Wybrzeże. Fot. mat. prasowe teatru

Spektakle, wystawy, lekcje muzealne i warsztaty. W weekend 27 i 28 września 2019 r. pomorscy seniorzy mogą skorzystać ze specjalnych ofert w placówkach kultury na Pomorzu. Do akcji włączyły się jednostki kultury podlegające samorządowi województwa pomorskiego.

 

Jak wygląda jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem? Chcesz nauczyć się robić kwiaty z papieru? Wiesz, jak wygląda Azja z rowerowego siodełka? Te i mnóstwo innych atrakcji w teatrach, muzeach, galeriach i bibliotekach czeka na osoby powyżej 60. roku życia za sprawą akcji 60 + Kultura.

 

Spektakle, koncerty, oprowadzania

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

„Broniewski" to sztuka młodego polskiego autora, uznanego i nagradzanego. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane z XX-wieczną historią Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań – jak sam o sobie mówił – „Polaka, katolika, alkoholika", pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po II wojnie światowej, jego konszachty w władzami PRL oraz sławienie Stalina, którego był więźniem przez półtora roku, na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

Na obsypany nagrodami spektakl „Broniewski" gdański teatr zaprasza 27 września o godz. 19 i 28 września o godz. 16. Seniorzy mogą zakupić maksymalnie 4 bilety po 11 zł każdy. To okazja na wyjście z rodziną lub znajomymi na świetny spektakl w doskonałej obsadzie.

 

Gdański Teatr Szekspirowski

Skąd Szekspir w Gdańsku? To właśnie w grodzie nad Motławą, jeszcze za życia Mistrza ze Stratfordu, wystawiane były jego sztuki. Teatr został zbudowany w miejscu, gdzie od początku XVII w. funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. GTS to jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim. To jedyny na świecie teatr z ruchomym dachem, którego otwarcie zajmuje zaledwie 3 minuty. Budynek, uznawany za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat, może pomieścić do 1150 gości, pokryty jest 1,2 mln antracytowych cegieł i ceglanej kostki brukowej, a jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira.

GTS zaprasza seniorów 29 września o godz. 14.30 na bezpłatne zwiedzanie teatru. Liczba miejsc jest ograniczona do 30 osób, wymagane są wcześniejsze zapisy. Można to zrobić telefonicznie: 58 351 01 01 lub e-mailowo: bow@teatrszekspirowski.pl. Jeśli będzie duże zainteresowanie taką formą spędzania wolnego czasu, teatr zaproponuje kolejne godziny zwiedzania.

 

Opera Bałtycka w Gdańsku

Rok 2019 to czas wielkiego świętowania dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej i pieśni. Premierą w dniu urodzin kompozytora, 5 maja, opera rozpoczęła gdańskie obchody tej rocznicy, a kontynuacją jest koncert z najpiękniejszymi fragmentami twórczości Moniuszki, zaplanowany na 28 i 29 września 2019 r. Koncert to również inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020.

Seniorzy mają możliwość zakupu biletów na „Galę Moniuszkowską" w preferencyjnej cenie – zależnej od sektora widowni – z 50-procentowym rabatem na bilety w sektorach A-E.

 

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Stanisław Moniuszko i Ryszard Strauss to twórcy znani z m.in. oper. Stanisław Moniuszko, uważany za ojca polskiej opery, obok dzieł o polskiej tematyce („Halka", „Straszny dwór") sięgał też po uniwersalne tematy, jak w przypadku opery „Paria", ukazującej tragedie wynikające z ustroju kastowego w Indiach. Ryszard Strauss zaczynał od przełomowych, pełnych ekspresjonistycznych kulminacji oper opartych na tematach antycznych i biblijnych („Salome", „Elektra"), aby nagle zwrócić się do komedii. To „Kawaler Srebrnej Róży", komedia napisana w przededniu pierwszej wojny światowej, która okazała się wielkim sukcesem i do dziś jest jedną z najczęściej grywanych oper Straussa. Fryderyk Chopin, pomimo namów rodziny i przyjaciół, nie dał się przekonać do napisania opery. Jednakże był miłośnikiem opery i świetnie się na niej znał. W Paryżu utrzymywał doskonałe kontakty z najsłynniejszymi diwami swoich czasów. Z myślą o śpiewaczce Konstancji Gładkowskiej powstało „Larghetto" z Koncertu f-moll, choć ostatecznie dzieło zostało zadedykowane innej damie związanej z Chopinem – Delfinie Potockiej. W programie znalazły się Koncert fortepianowy f-moll op. 21 [30'] Fryderyka Chopina, Uwertura do opery „Paria" [10'] Stanisława Moniuszki i Suita z opery „Kawaler Srebrnej Róży" TrV 227d [22'] Ryszarda Straussa. Przy fortepianie usiądzie Ewa Pobłocka, Orkiestrą Symfoniczną PFB zadyryguje George Tchitchinadze, a koncert poprowadzi Konrad Mielnik.

Na 100 seniorów czeka 100 biletów na koncert muzyki Fryderyka Chopina, który odbędzie się 27 września. Natomiast seniorzy, którym nie uda się skorzystać z bezpłatnej puli wejściówek, będą mogli zakupić bilety z 50-procentowym rabatem.

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Instytucja zaprasza seniorów na koncert Jan Konop Big Band sobotę, 28 września 2019 r. Muzyczne spotkanie odbędzie się w Centrum św. Jana w Gdańsku. Czeka pula 60 biletów w cenie 5 zł dla osób, które okażą legitymację emeryta (normalna cena biletu to 30 zł).

Program

 • „The Kid from Red Bank" – Neal Hefti
 • „Sweet Georgia" – arr. Sammy Nestico
 • „Ballad for Berndt" – arr. Aleksandra Tomaszewska
 • „Sky Inspiration" – Al.eksandra Tomaszewska
 • „Evening in Paris" – Tadeusz Jakubowski
 • „Tall Cotton" – Sammy Nestico – Stanisław Cieślak
 • „D'Ann" – Sammy Nestico 
 • „A Warm Breeze" – Sammy Nestico – Stanisław Cieślak
 • „Antoni's Blues" – Tadeusz Jakubowski
 • „Kocia Drzemka" („Cat Nap") – Łukasz Rakalski – solo T. Jakubowski i  S. Cieślak
 • Joanna Knitter & Romek „Mały" Sławiński

„Bądź moim natchnieniem", „Powróćmy jak za dawnych lat", „Ach, jak przyjemnie", „W małym kinie", „Sex appeal", „Tych lat nie odda nikt", „Do widzenia, Tedy"

 

Muzea

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku

W zależności od dnia, w weekend 27-29 września 2019 r. wstęp za złotówkę do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Oprócz tego możliwy będzie zakup książek i upominków muzealnych z 50-procentowym rabatem (promocja nie obejmuje książek i upominków muzealnych niebędących własnością muzeum).

 

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Seniorzy w każdym z oddziałów muzeum znajdą coś ciekawego dla siebie.

Dom Przyrodników – gmach główny muzeum, wejście do oddziału za złotówkę (w sobotę bezpłatnie) na wystawę czasową „Casus pictura" wraz z wernisażem. Wystawa jest efektem spotkań grupy malarskiej „Połączone pasją" w przestrzeni Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Oddział Grodzisko w Sopocie – wejście do oddziału za złotówkę (w sobotę bezpłatnie), 27 września 2019 r. w godz. 12-13 oddział zaprasza na autorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Ostrów Lednicki. Kulturowe Dziedzictwo Europy" oraz poczęstunek (kawa, herbata, ciastka). Natomiast 28 września 2019 r. o godz. 14 będzie można obejrzeć pokazy walk, uzbrojenia, strojów, strzelanie z łuku, zagrać w kubbę, czyli poznać życie w średniowiecznym grodzisku.

Oddział Piwnica Romańska zaprasza seniorów w piątek, 27 września 2019 r. o godz. 12 i 14 – wejście za złotówkę (w niedzielę bezpłatnie) i oprowadzanie po wystawie przez kierownika badań i oddziału Macieja Szyszkę.

Oddział Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza krzyżacka na lewym brzegu Wisły, zbudowana po 1290 r. i rozbudowana w XIV i XV w. Muzeum zaprasza seniorów do odwiedzin w sobotę, 28 września o godz. 12. Czeka na nich lekcja muzealna ze zwiedzaniem sal muzealnych. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Wystawy stałe prezentują obiekty związane z historią Pomorza i panującej tu niegdyś dynastii Gryfitów, a także kulturą materialną zarówno rdzennej ludności regionu, jak i przybyłych po wojnie osadników. Muzeum posiada także bogatą kolekcję dzieł sztuki dawnej i współczesnej. Warto obejrzeć największą w Polsce i na świecie kolekcję dzieł Witkacego w nowym miejscu – białym Spichlerzu. Początki kolekcji sięgają roku 1965, w którym muzeum zakupiło 110 pastelowych prac (109 portretów i kompozycję). Osoby powyżej 60. roku życia w dniach 27-29 września 2019 r. będą mogły bezpłatnie wejść i obejrzeć wystawy stałe i czasowe w głównej siedzibie MPŚ w Słupsku oraz jego oddziałach w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

 

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Muzeum mieści się w północnym, najstarszym skrzydle zamku zwanym Domem Zakonnym oraz w dwóch przylegających do niego basztach – Młyńskiej i Prochowej, a także w kurtynowym murze obronnym. Za symboliczną złotówkę, 28 i 29 września 2019 r. w godz. 10-16 seniorzy będą mieli możliwość wstępu do bytowskiego muzeum. W sobotę, 28 września 2019 r. o godz. 10 osoby w wieku 60+ będą mogli zwiedzić z przewodnikiem nową ekspozycjięczasową „Zamek w Bytowie. Historia mniej znana – odbudowa".

 

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

Nad brzegiem jeziora Gołuń, na 22 ha, znajduje się najstarsze na ziemiach polskich muzeum założone w 1906 r. Na terenie skansenu można zobaczyć chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczy o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu XVII-XX w. W ostatni weekend września 2019 r. seniorzy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach wyrobu tradycyjnych kwiatów z papieru. Wstęp na teren ekspozycji to wydatek w wysokości 6 zł.

 

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Osoby powyżej 60. roku życia w dniach 27-29 września 2019 r. będa mogły bezpłatnie wejść na wystawy stałe i czasowe w głównej siedzibie muzeum, która mieści się  w pałacu Przebendowskich i Keyserlingów w Wejherowie.

 

Wystawy, warsztaty, spotkania

 

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Na oprowadzenia po wystawie „Przestrzenie międzyprzestrzeni" (Hommage à Otto Freundlich) dla grup zorganizowanych zapraszają 27 września 2019 r. o godz. 9 – Galeria Kameralna przy ul. Partyzantów 31a w Słupsku i o godz. 11.30 – Centrum Aktywności Twórczej przy ul. Zaruskiego 1a w Ustce. Kontakt: Małgorzata Różańska, tel. 515 089 698, e-mail: m.rozanska@bgsw.pl

 

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Z okazji ogólnopolskiego Weekendu Seniora w sobotę, 28 września 2019 w godz. 11–18 osoby powyżej 60. roku życia mogą wziąć udział w Dniu Otwartych Pracowni. Będzie można odwiedzić pracownie, porozmawiać z prowadzącymi oraz zapisać się na cykliczne warsztaty dla seniorów.

W warsztatach rodzinnych „W świecie emocji", 28 września 2019 r. w godz. 11-13 wezmą udział seniorzy z wnukami. Babcie i dziadkowie wspólnie z wnukami będą odkrywać świat sztuki oraz twórczo budować wzajemne relacje. Zajęcia dają możliwość grupowej pracy twórczej i pokazują, jak wspólne działania łączą pokolenia. Warsztaty wykorzystują wiele różnorodnych technik i środków wyrazu. Jak sądzisz, łatwiej jest wykonać portret wyrażający emocje techniką cyfrową przy użyciu telefonu czy może malując? Jeśli chcesz nauczyć się wyrażania swoich emocji posługując się językiem sztuki, weź udział w warsztatach artystycznych. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc – obowiązują zapisy: Joanna Żuraw, tel. 515 089 986, e-mail: j.zuraw@bgsw.pl. Niezbędne materiały zapewnia galeria.

Ponadto, na uczestników czekają również:

w godz. 13–18:

 • Pracownia Fotograficzno-Filmowa, parter, wejście od strony dziedzińca – prowadzący Krzysztof Tomasik
 • Pracownia Fotografii Analogowej, I piętro, wejście główne – prowadzący Krzysztof Tomasik, kontakt: tel. 515 089 686, k.tomasik@bgsw.pl
 • Pracownia Rzeźby i Ceramiki, parter, wejście od strony dziedzińca – prowadzący Michał Żesławski, kontakt: tel. 530 558 750, m.zeslawski@bgsw.pl

 

o godz. 14.00, 15.30, 17.00 – oprowadzenia po obiekcie grup minimum 4-osobowych

start – parter, wejście główne przy instalacji Jarosława Perszko „Oddech", prowadzenie: Małgorzata Różańska, 515 089 698 lub m.rozanska@bgsw.pl

 

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

ECS zaprasza seniorów w ostatni weekend września 2019 r. Specjalna cena dla osób 60+ to 5,50 zł (bilet wejścia kosztuje złotówkę, a audioguide – 4,50 zł). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ECS 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Filia Babie Lato przy ul. Opolskiej 3 w Gdańsku-Przymorzu zaprasza w piątek, 27 września 2019 r. o godz. 17 na spotkanie z Anną Woźniak. Podróżniczka opowie o Azji widzianej z rowerowego siodełka. Prelegentka jest aktywną seniorką, pasjonatką podróży, które traktuje jako sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu na  emeryturze. Na Półwyspie Indochińskim była w 2017 r. i  jadąc na rowerze zwiedziła Wietnam, Kambodżę, Tajlandię, Laos i Malezję. Prelekcję wzbogaci prezentacja multimedialna. Wstęp – wolny.

Filia Gdańska przy ul. Mariackiej 42 w Gdańsku-Głównym Mieście zaprasza seniorów we czwartek, 26 września 2019 r. o godz. 18 na rozmowy o czytelnictwie książek i prasy w konspiracji oraz jego znaczeniu podczas II wojny światowej na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza. Spotkanie poprowadzi Sebastian Pawlina – historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz na co dzień współpracujący z miesięcznikiem „Stolica".

 

Senior z Pasją – tydzień spotkań w bibliotece wokół zdrowia, sztuki i rękodzieła, książek i literatury oraz praktycznych porad dla osób starszych

Jesień dla seniorów zapowiada się bardzo aktywnie. Nie tylko wrzesień i weekend z kulturą, ale od 14 do 18 października 2019 r. w Gdańsku zaplanowano festiwal Senior z Pasją – tydzień spotkań w bibliotece. W programie są warsztaty językowe, poetyckie, rękodzieła i komputerowe, spotkania z dietetykiem, podróżnicze oraz literackie, wystawy i koncerty. W festiwalu weźmie udział 11 filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Program

14 października, poniedziałek – zdrowie

10.00 Gdańska Koperta Życia – upowszechnienie wśród mieszkańców Gdańska idei posiadania i okresowego aktualizowania Koperty Życia, promocja prawidłowego gromadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

12.00 Joga dla seniora – zajęcia warsztatowe z jogi poprowadzi: certyfikowana nauczycielka jogi Diana Katarzyna Sochacka. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

14.00 Trening pamięci i koncentracji uwagi  dla seniorów. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

16.00 Gimnastyka prozdrowotna dla seniorów – prowadzenie instruktor zajęć ruchowych dla seniorów Piotr Paszkowski. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

17.00 Kobiece centrum dowodzenia – mięśnie dna macicy – spotkanie prozdrowotne z Aleksandrą Rostek – fizjoterapeutką, terapeutką uroginekologiczną, instruktorką aktywnej szkoły rodzenia oraz technikiem masażu. Filia  nr 33 (ul. Diamentowa 10, Gdańsk-Orunia)

 

15 października, wtorek – praktyczne porady

12.00 Spacer fotograficzny dla seniorów po terenie parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana w Gdańsku, połączony z poradnictwem w zakresie fotografii – prowadzenie: Marta Polak. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

12.00 Konsultacje komputerowe dla seniorów z podstaw obsługi komputera i programów internetowych – Biblioteka pod Kotem i Myszą (ul. Lelewela 21/22, Gdańsk-Wrzeszcz)

15.00 Angielski przy herbatce – rozmówki z jęz. angielskiego połączone z poradami językowymi. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

16.00 Zdrowie na talerzu – porady dietetyka Joanny Budnej – Biblioteka przy Rynku (ul. Czerwony Dwór 21, Gdańsk-Przymorze)

17.00 Metoda na wnuczka, czyli jak poradzić sobie z wyłudzeniem – warsztaty przeprowadzone przez studentów, którzy pod opieką praktyków prawników pomogą odpowiedzieć na pytania, udzielając prawniczych porad. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

 

16 października (środa) – Sztuka i rękodzieło

12.00 Wisiorki wykonane w technice sutaszu – warsztaty rękodzieła dla seniorów, które przeprowadzi Alicja Kulaszewicz. Materiały na zajęcia zostaną zapewnione, obowiązują zapisy. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

12.00 Warsztaty rękodzieła w Salonie artystycznym seniorów – materiały na zajęcia zostaną zapewnione, obowiązują zapisy. Biblioteka Pilotów (ul. Pilotów 3, Gdańsk-Zaspa)

12.00 Przygotuj się przed zimą – warsztaty z dziergania na drutach i szydełku dla seniorów poprowadzi Salomea Tracz. Obowiązują zapisy, materiały zostaną zapewnione. Biblioteka pod Kotem i Myszą (ul. Lelewela 21/22, Gdańsk-Wrzeszcz)

12.15 Domek z ogródkiem – papierowe konstrukcje – warsztaty artystyczne rękodzieła, które poprowadzi Małgorzata Bądkowska z pracowni Art. – Baranek. Obowiązują zapisy, materiały zostaną zapewnione. Biblioteka Chełm (u. Dragana 26, Gdańsk-Chełm)

16.00 Wernisaż i wystawa fotogramów Lidii Misztal „Kwiaty polskie" – Biblioteka Niedźwiednik (ul. Podkarpacka 1, Gdańsk-Niedźwiednik)

 

17 października, czwartek – Książka i słowo

17.00 Spotkanie autorskie z Wiolettą Sawicką połączone z promocją najnowszych książek. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

17.00 Konsultacje poetyckie, które przeprowadzą członkowie Gdańskiego Klubu Poetów. Biblioteka Oliwska (ul. Opata J. Rybińskiego 9, Gdańsk-Oliwa)

17.00 Spotkanie autorskie z Elką Noland i promocja książki „Anna i lekarz". Biblioteka na Wyspie (ul. Turystyczna 3, Gdańsk-Sobieszewo)

17.00 Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i rozmowa z seniorami na temat książki Sylwii Winnik „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy". Biblioteka pod Kotem i Myszą (ul. Lelewela 21/22, Gdańsk-Wrzeszcz)

17.00 Spotkanie autorskie z Franciszkiem Szczęsnym połączone z promocją książki „W krainie Gryfa". Biblioteka Niedźwiednik (ul. Podkarpacka 1, Gdańsk-Niedźwiednik)

 

18 października piątek – Podróże i spotkanie z muzyką z różnych stron świata

16.00 Sycylia mniej znana – smaki i widoki z południa Włoch – spotkanie z podróżniczką Anną Baranowską. Prelekcję wzbogaci prezentacja multimedialna. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

17.30 Ukraina widziana z rowerowego siodełka – spotkanie z podróżniczką Anną Woźniak. Biblioteka Morenowa (ul. Wyrobka 5A, Gdańsk-Piecki Migowo)

18.00 Muzyczna podróż po świecie Celtów – koncert harfiarki Barbary Karlik. Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze)

18.05 La hermosa musica – recital fletowy w wykonaniu artystki  Anny Ekielskiej-Skóry. Filia na Strzyży (ul. Chopina 40, Gdańsk-Strzyża)

Zobzacz szczegóły i program festiwalu na stronie internetowej WiMBP i na Facebooku

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości