Aktualności

Specjalna sieć doradców zawodowych to już 120 osób. W ciągu roku pomogli ponad 8 tysiącom osób

Fot. You X Ventures / unsplash.com
Fot. You X Ventures / unsplash.com

Pomorski System Poradnictwa Zawodowego (PSPZ) to sieć współpracy doradców zawodowych, którzy świadczą usługi w województwie pomorskim. Osoby te bezpłatnie pomagają mieszkańcom regionu w wyborach edukacyjno-zawodowych. W tym roku wsparcie otrzymali m.in. nauczyciele, kobiety, osoby bezrobotne, seniorzy, uczniowie i ich rodzice. W różnych akcjach sieci wzięło udział 8267 osób.

 

Sieć doradców zawodowych powstała z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego. Koordynatorem PSPZ jest Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

 

Partnerstwo na pierwszym miejscu

W sieci działają doradcy zawodowi Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku i z powiatowych urzędów pracy, nauczyciele doradcy zawodowi, wojewódzki i powiatowi konsultanci poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Współpracują także przedstawiciele instytucji, które realizują zadania z zakresu poradnictwa zawodowego w regionie.

 – Złożenia sieci to partnerstwo, wymiana informacji oraz dzielenie się dobrymi praktykami – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Obszar działań doradców zawodowych jest szeroki, dotyczy wielu grup klientów. Konkretne akcje dopasowujemy do odbiorców, a także dostosowujemy odpowiednie metody pracy i narzędzia – podkreśla Żmudzińska.

 

Sześć akcji, tysiące porad

W tym roku doradcy zawodowi zrealizowali wiele akcji, które skierowane były to różnorodnych grup odbiorców. Były wśród nich zarówno osoby bezrobotne, ale i aktywne zawodowo kobiety, seniorzy oraz młodzież szkolna. Doradcy udzielili między innymi ponad 3,2 tys. informacji, ponad 1,5 tys. porad indywidualnych oraz przeprowadzili 170 warsztatów, w których wzięło udział ponad 2,7 tys. osób.

Ze wsparcia skorzystało 166 nauczycieli doradców zawodowych (cykl Doradź mądrze), 2902 osób młodych (cykl Wybieraj mądrze), 519 seniorów (akcja Aktywni z pasją) oraz 331 rodziców (cykl Wspieraj mądrze). W kilkunastu miastach regionu odbył się także Pomorski Dzień Przedsiębiorczości, w czasie którego z porad doradców skorzystało 2946 osób. Ponadto z warsztatów i wykładów w ramach Marca na obcasach skorzystało 1403 kobiet.

Doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku udzielają bezpłatnych porad w Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku oraz w Słupsku:

  • Gdańsk, ul. Żabi Kruk 16, tel. 58 323 72 30
  • Słupsk, ul. Jaracza 18a, tel. 59 846 83 08
view szablon artykułu

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska   Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta  firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet  testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524   nr tel. Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, informacje o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej