Aktualności

Śmigłowce bojowe nad Pruszczem Gdańskim latają już pół wieku. Wielkie święto 49. Bazy Lotniczej

Jubileusz 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim
Jubileusz 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Fot. ze strony 49. Bazy Lotniczej na Facebooku

W czasie lotniczego święta można było podziwiać powietrzne akrobacje wojskowych maszyn i oglądać śmigłowce z bliska na płycie lotniska.

 

Z okazji 50-lecia funkcjonowania lotnictwa śmigłowcowego w Pruszczu Gdańskim wojsko przygotowało oficjalne uroczystości i piknik lotniczy.

 

Święto 49. Bazy Lotniczej

Święto lotników rozpoczęła piątkowa msza święta w katedrze oliwskiej. W sobotę, 10 czerwca 2017 r. w Bazie Lotniczej odbył się uroczysty apel wojskowy i przysięga żołnierzy II turnusu służby przygotowawczej. Był też pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej. W czasie uroczystości z udziałem zaproszonych gości odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci lotników Jednostki Wojskowej w Pruszczu Gdańskim, którzy zginęli służąc ojczyźnie. Posadzono Dąb Pamięci porucznika Bolesława Widermana - oficera zamordowanego w Katyniu. Dowódca  bazy lotniczej płk Grzegorz Matejuk otrzymał z rąk wicemarszałka województwa pomorskiego Ryszarda Świlskiego statuetkę Gryfa Pomorskiego. Potem był piknik lotniczy. Trzydniowe święto zakończył niedzielny Bieg o Puchar Dowódcy 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 

Tłumy na lotnisku i maszyny w akcji

W czasie pikniku lotniczego na pruszczańskim lotnisku tłumy odwiedzających bazę oglądały powietrzne akrobacje samolotów, a na płycie lotniska można było usiąść za sterami Mi-24 i Mi-28. Prezentowane były sprzęt wojsk lądowych, czołgi, wozy piechoty i zestawy artyleryjskie. Morski Oddział Straży Granicznej przygotował pokazy pirotechniczne.  Na koniec zaserwowano wojskową grochówkę.

 

Więcej zdjęć na profilu Facebook

 

view szablon artykułu