Aktualności

Setki projektów, z których skorzystamy na co dzień. Pomorskie najlepsze w Polsce w wydawaniu unijnych pieniędzy

Pomorskie jest liderem wdrażania środków unijnych
Fot. ©Depositphotos/eabff

W połowie realizacji regionalnego programu unijnego przewidzianego dla województwa pomorskiego Zarząd Województwa Pomorskiego zakontraktował już 69 procent jego budżetu. To ponad tysiąc podpisanych umów o dofinansowanie projektów, które już niebawem polepszą jakość życia mieszkańców Pomorza.

 

Od ponad roku województwo pomorskie nie zwalnia tempa i cieszy się najlepszym wynikiem w Polsce w realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego lata 2014-2020. Do końca września łączna wartość wszystkich zatwierdzonych do realizacji projektów to 7,3 mld zł, z czego środki unijne na te inwestycje to blisko 5,1 mln zł.

 

Co się zmieniło dzięki środkom unijnym

Dotacje lub pożyczki dla projektów ze środków unijnych sięgają od ok. 30 proc. do nawet 85 proc. dofinansowania.  Bez tych funduszy budżety firm czy samorządów zwykle nie byłyby w stanie zrealizować wielu ważnych inwestycji. To dzięki funduszom unijnym na Pomorzu rozpoczyna się właśnie wiele nowych, dużych i ważnych inwestycji. Są to np. budowy i rozbudowy węzłów przesiadkowych, remonty dróg i linii kolejowych. Inwestorzy idą z duchem czasu i powstają nowe rozwiązania technologiczne ułatwiające mieszkańcom np. korzystanie z transportu zbiorowego (np. system monitoringu i informacji pasażerskiej na linii SKM). Pieniądze unijne to nie tylko nowa infrastruktura, ale także ochrona środowiska, profilaktyka zdrowotna czy edukacja. Mieszkańcy Pomorza mogą skorzystać z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz z nowoczesnego wyposażenia uczelni wyższych i szkół zawodowych.

 

wykres przedstawiający poziom realizacji programów unijnych w Polsce

 

Dynamiczna pomorska gospodarka

Ważnym efektem realizacji unijnych projektów jest też dynamiczny rozwój gospodarki Pomorza. Środki z programu regionalnego beneficjenci przeznaczają na wyposażenie w nowoczesny sprzęt swoich firm usługowych (np. budowlanych).

Szczegółowe informacje o zakresie realizowanych inwestycji dostępne są w raporcie z realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

view szablon artykułu