Aktualności

Samorządowe instytucje kultury zapraszają uczniów w czasie strajku nauczycieli. Marszałek Struk odpowiada na apel rodziców

Uczniowie, fot. Instytutu Edukacji Pozytywnej na Facebooku
Uczniowie, fot. Instytutu Edukacji Pozytywnej na Facebooku

Nadal trwają rozmowy przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych z rządem, ale wiele wskazuje na to, że 8 kwietnia 2019 r. w całej Polsce rozpocznie się strajk nauczycieli. W województwie pomorskim za strajkiem opowiedziało się 97 proc. placówek oświatowych.

 

Jeśli dojdzie do strajku, uczniowie będą mogli nieodpłatnie skorzystać z oferty jednostek kulturalnych samorządu województwa pomorskiego. To odpowiedź marszałka Mieczysława Struka na apel rodziców, którzy zwrócili się do samorządowców o wsparcie strajku pracowników oświaty.

 

Rodzice proszą o wsparcie

Postulaty nauczycieli w ostatnich dniach poparła m.in. Inicjatywa Rodziców Zatrzymać Edukoszmar. Na jej profilu w mediach społecznościowych rodzice napisali m.in.: „apelujemy też o wsparcie tego protestu i walkę o naprawę polskiej edukacji do władz samorządowych, na które rząd próbuje dziś przerzucić odpowiedzialność za własne, nieudolne działania".

Na apel zareagował Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – W ostatnich dniach z niepokojem patrzymy na sytuację w polskim szkolnictwie. Jako marszałek województwa pomorskiego, od kilku ostatnich lat wspólnie ze środowiskiem pedagogicznym podejmuję wysiłek budowania w naszym regionie dobrej marki pomorskiej edukacji. Dlatego też, po licznych rozmowach z przedstawicielami oświaty, w pełni solidaryzuję się z walczącymi o godność nauczycielami. Warto podkreślić, że protestujący nauczyciele, obok kwestii ich wynagrodzeń, zwracają także uwagę na niedoinwestowanie oświaty oraz negatywne dla dzieci i młodzieży skutki pospiesznie i chaotycznie wprowadzanych przez obecny rząd zmian w systemie edukacji. Jestem pełen uznania dla determinacji protestujących oraz sprzeciwiam się deprecjacji zawodu nauczyciela oraz zrzucaniu na samorządy dodatkowych zadań bez ich właściwego finansowania – mówi marszałek Struk.

 

Zadbamy o dzieci w czasie strajku

Z inicjatywy marszałka, na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje kultury – teatry, muzea i biblioteki – będą otwarte dla uczniów. Darmowe zajęcia przygotowano dla dzieci i młodzieży w różnym wieku (grupy zorganizowane). Szczegółowa oferta znajduje się w załączniku do komunikatu (uwaga – wciąż trwają pracę nad poszerzeniem oferty o kolejne placówki). Mieczysław Struk zaproponował również pomoc pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Rodzice, którzy w czasie strajku nauczycieli nie będą mogli zapewnić opieki swoim pociechom, mogą zabrać dzieci ze sobą do pracy. Urząd zapewni opiekę i wiele atrakcji, takich jak czytanie bajek, gry edukacyjne, układanie puzzli w sali „Niebo polskie" oraz zwiedzanie np.  Muzeum Narodowego w Gdańsku. – O wyjście z podobną propozycją dla pracowników zaapelowałem też do szefów jednostek podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego– mówi Mieczysław Struk.

Zobacz: wykaz instytucji kultury otwartych dla uczniów w czasie strajku pracowników oświaty

 

view szablon artykułu