Aktualności

Są pieniądze na docieplenie domów. Tanie pożyczki m.in. dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Domek z pieniędzy
Fot. ©Depositphotos/James_Smirnoff

Umowa pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Getin Noble Bankiem SA zostanie podpisana 28 maja 2018 r. w urzędzie marszałkowskim. Getin Noble Bank otrzyma w zarządzanie prawie 130 mln zł, które rozdysponuje w formie preferencyjnych pożyczek na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych. W spotkaniu będą uczestniczyć m.in. marszałek Mieczysław Struk i wiecemarszałek Wiesław Byczkowski.

 

Pieniądze na pożyczki pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Inwestorzy będą się o nie mogli starać od 1 czerwca 2018 r.

 

Nowa instalacja i ocieplenie

Kredyty będą przeznaczone na finansowanie inwestycji, które wpłyną na zmniejszenie strat ciepła budynków mieszkalnych. Modernizacja energetyczna może obejmować systemy grzewczo-wentylacyjne, instalacje wewnętrzne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także instalację systemów monitoringu i zarządzania energią.

Wsparcie skierowane jest do spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego, jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych (w zakresie budownictwa komunalnego) oraz do przedsiębiorstw usług energetycznych (ESCO).

 

Atrakcyjne pożyczki

Pożyczki dla inwestorów będą dostępne na korzystniejszych warunkach niż te na rynku komercyjnym. Getin Noble Banki nie pobiera opłat oraz prowizji za czynności związane z udzieleniem i obsługą kredytów, a raty będzie można rozłożyć nawet na 20 lat. Dodatkową zachętą jest też bardzo niskie oprocentowanie – nawet 0 proc. w skali roku.

Na pomoc w termomodernizacji budynków mieszkalnych w województwie pomorskim przeznaczono 13 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020. Ponadto Getin Noble Bank udostępni ze środków własnych kwotę w wysokości prawie 14 mln zł.

 

Podpisanie Umowy Operacyjnej pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Getin Noble Bankiem SA odbędzie się w sali 133c w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 28 maja 2018 r. o godz. 9.00. Na spotkaniu będą obecni marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Wiesław Byczkowski, a także przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego Katerina Neonaki i Goetz von Thadden oraz reprezentanci Zarządu Getin Noble Banku S.A. Podpisanie umów zainauguruje uruchomienie preferencyjnych pożyczek na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych dla Pomorskiego.

 

view szablon artykułu