Aktualności

Rowerem przez Słupsk i Ustkę. Będą kolejne kilometry nadbałtyckiego szlaku rowerowego

Podpisanie umowy na budowę dróg rowerowych w Ustce i Słupsku
Podpisanie umowy na budowę dróg rowerowych w Ustce i Słupsku. Fot, Aleksander Olszak

Ponad 8 kilometrów oznakowanych dróg rowerowych o dobrej nawierzchni i miejsca do odpoczynku. Dzięki około 3 mln zł unijnego dofinansowania Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-10 zyska pełną przejezdność w Ustce i Słupsku.

 

Umowę na dofinansowanie projektu budowy dróg rowerowych tworzących międzynarodowy szlak R-10 podpisali 21 maja 2019 r. marszałkowie Mieczysław Struk oraz Wiesław Byczkowski oraz Jacek Graczyk, burmistrz Ustki.

 

Nowe drogi rowerowe

W ramach inwestycji powstaną dwa odcinki dróg rowerowych. Pierwszy, w Ustce będzie miał długość 4,7 km. Wybudowane zostanie także miejsce postojowe. – W słupsku odcinek o długości 3,8 km połączy miasto z węzłem komunikacyjnym przy dworcu kolejowym. Również tu powstanie miejsce postojowe dla rowerzystów – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Łączna długość nowych odcinków dróg rowerowych to 8,5 km. Inwestycja będzie kosztować prawie 7 mln zł., z tego ok 3,3 mln zł. będzie stanowić unijne dofinansowanie. Prace powinny zakończyć się w grudniu 2020 roku.  

 

Jednośladem po Ustce

Budowa drogi rowerowej to nie jedyna rowerowa nowość w Ustce. – Już w czerwcu uruchamiamy w naszym mieście system roweru miejskiego – powiedział Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. Na ulice miasta wyjedzie 250 rowerów, z których 40 to rowery elektryczne. Zainstalowanych będzie 16 stacji miejskiego jednośladu. – Pilotażowo system będzie działać w sezonie letnim. Jednak, jeśli mieszkańcy będą zainteresowani, rozważymy możliwość jego funkcjonowania w dłuższym czasie – dodał burmistrz.

 

Pomorskie Trasy Rowerowe

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 oraz Wiślana Trasa Rowerowa R-9 w województwie pomorskim to łącznie około 650 kilometrów dróg rowerowych. – To wyjątkowy produkt łączący turystykę aktywną z turystyką kulturową – zaznaczył marszałek. – Jako samorząd województwa chcemy stworzyć kompleksową ofertę dla turystów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Oparta ona będzie na charakterystycznych walorach dziedzictwa kulturowego i naturalnego, w tym związanej z nadmorskim położeniem – dodał. Pomorskie Trasy Rowerowe to strategiczne przedsięwzięcie samorządu województwa pomorskiego. Łącznie realizowanych jest 12 projektów o łącznej wartości ponad 150 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 76,7 mln zł.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości