Aktualności

Rekordowy sierpień. Tylu ofert pracy w powiatowych urzędach w Pomorskiem jeszcze nie było!

Rozłożone plany architektoniczne, kask
Fot. ©Depositphotos/vladek

Ponad 12 tysięcy wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej czekało na bezrobotnych w województwie pomorskim w sierpniu. To o ponad 30 proc. więcej niż w miesiącu poprzednim i najwięcej od czasu powstania województwa pomorskiego.

 

Firmy odczuwają rosnące trudności w dotarciu do coraz mniejszej liczby kandydatów chętnych do pracy i sięgają po nowe dla nich metody poszukiwania pracowników, coraz częściej korzystając z zasobów urzędów pracy. Z drugiej strony, przedsiębiorcy, czyli potencjalni pracodawcy, optymistycznie oceniają przyszłość i rozszerzają zakres działalności, tworząc dodatkowe miejsca pracy.

 

Bezrobocie w kraju i w Pomorskiem 

W kraju zarejestrowano 1 137,3 tys. osób bezrobotnych. W stosunku do lipca 2017 r., odnotowano spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych o 2,6 tys. osób. Największy wystąpił w województwie kujawsko-pomorskim – o 1,2 proc. Najwięcej bezrobotnych było w 7 województwach, w Pomorskiem o niecały procent wzrosła liczba zarejestrowanych osób bez pracy. Liczba bezrobotnych w skali kraju w końcu sierpnia br. była niższa o 209,5 tys. osób niż przed rokiem.

 

W porównaniu do lipca 2017 r., odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych o niecały procent w 12 powiatach województwa pomorskiego - największy wzrost wystąpił w powiecie kartuskim – o 84 osoby i nowodworskim – o 48 osób. Natomiast spadek liczby bezrobotnych odnotowano w 8 powiatach – największy w Sopocie – o 12 osób i w powiecie słupskim – o 82 osoby. Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia br. była niższa o ponad 19 proc., tj. o 12,4 tys. osób niż przed rokiem.

 

Stopa bezrobocia

W skali kraju w odniesieniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia nie zmieniła się i wynosiła 7,1 i była niższa o 1,3 pkt. proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W odniesieniu do lipca 2017 r. stopa bezrobocia jest taka sama w 10 województwach. Spadek odnotowano w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim i wielkopolskim (o 0,1 pkt. proc.), a wzrost wystąpił w województwach lubuskim i pomorskim (o 0,1 pkt. proc.).

 

12,2 tysiąca ofert pracy w Pomorskiem

W kraju zgłoszono 152,2 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W porównaniu z lipcem 2017 r. jest ich więcej o ponad 15 tys. Największy wzrost wystąpił w województwach zachodniopomorskim – o 1,8 tys. ofert i pomorskim – o 2,9 tys. ofert. W Pomorskiem zgłoszono 12,2 tys. wolnych etatów, najwięcej w powiecie sztumskim (253,9 proc., tj. o 300 ofert). Najmniej nowych ofert pojawiło się w powiatach bytowskim, człuchowskim, puckim i starogardzkim.

 

Dane opracowane przez Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, 7.09.2017 r.

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska - Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia

  •  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta

  • firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet

  • testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524 

  • nr Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, info o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej