Aktualności

Rejsy, tańce, szanty i… książka. Co będzie się działo podczas Tygodnia Zawiszy Czarnego?

Zawisza Czarny
Fot. Tadeusz Lademann

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i zabawa taneczna na pokładzie żaglowca. To tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień Zawiszy Czarnego. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP.

 

Tydzień Zawiszy Czarnego to cykl wydarzeń zorganizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni. 

 

20 lat minęło 

– W tym roku postanowiliśmy wcześniej przez nas organizowane wydarzenia zebrać i skomasować jako Tydzień Zawiszy Czarnego – tłumaczy Rafał Klepacz, prezes Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP. – Chcemy w ten sposób uczcić dwudziestolecie opłynięcia Hornu przez nasz żaglowiec oraz udziału w rejsie pokoju. Była to skautowska inicjatywa, w ramach której po Morzu Śródziemnym pływali ze sobą w jednej załodze przedstawiciele zwaśnionych narodów – Palestyńczycy i Żydzi, Serbowie i Bośniacy oraz Turkowie i Grecy cypryjscy. Przede wszystkim jednak chcemy, żeby Zawisza Czarny zaistniał w świadomości gdynian, bo najczęściej nie ma go przy nabrzeżu, cały czas pływa. Teraz będzie świetna okazja, żeby lepiej go poznać i zwiedzić – zachęca do udziału w imprezach Klepacz.

 

Szanty i książka

Tydzień Zawiszy Czarnego rozpocznie się w sobotę 18 maja o godz. 16.00 wodowaniem książki „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca" Miry Urbaniak. Jedna z najsłynniejszych dziennikarek podejmujących tematykę morską zawarła w niej najlepsze teksty z 45 lat kariery zawodowej. – Na pokładzie żaglowca odbędzie się mini koncert szantowy, a w kubryku pokażę prezentację „Niepodległa i morska według historii rodzin Wądołowskich i Urbaniaków" – zapowiada Mira Urbaniak. – To historia mojej rodziny wpleciona w początki odzyskania przez Polskę niepodległości – dodaje Urbaniak.

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów w sobotę, 18 maja jacht zostanie udostępniony do zwiedzania. Pomoże w tym specjalna gra, której uczestnicy będą krok po kroku poznawać kolejne części żaglowca. W niedzielę 19 maja Zawisza Czarny wypłynie na Bałtyk w dwugodzinne rejsy. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony CWM ZHP.

 

Tańce i koncerty

Kolejny weekend przyniesie następne emocje. W piątek, 24 maja na pokładzie żaglowca odbędą się koncerty Melany i Sestry. Są to dwa zespoły wykonujące tradycyjną muzykę z różnych zakątków świata. Początek o godz. 18. W sobotę, 25 maja o godz. 19.00, na jachcie odbędzie się potańcówka swingowa zorganizowana przez Swing Revolution Trójmiasto. Obchody zamknie w niedzielę, 26 maja o godz. 19.00 uświetni koncert wyjątkowego Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny".

Tydzień Zawiszy Czarnego odbywa się pod patronatem honorowym Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronem medialnym wydarzeń jest portal Żeglarski.info.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości