Aktualności

Przez koronawirusa pociągi w stronę Tczewa i Malborka pojadą rzadziej. Ograniczenia będą też na linii PKM

Pociąg regionalny. Fot.Aleksander Olszak
Pociąg regionalny. Fot.Aleksander Olszak

W związku z panującą epidemią koronawirusa w regionalnych pociągach na Pomorzu jest mniej pasażerów. Dlatego na niektórych liniach kolejowych ograniczona zostanie liczba kursów.

 

Zmienione rozkłady jazdy będą obowiązywać od 19 do 27 marca 2020 r.

 

Mniej pociągów

Ograniczenia w kursowaniu pociągów dotyczą głównie trasy z Trójmiasta do Tczewa i Malborka oraz linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – W obliczu epidemii, Pomorzanie zachowują się odpowiedzialnie. Pracują zdalnie z domu i unikają zbędnego przebywania wśród innych. W pociągach regionalnych jest zdecydowanie mniej pasażerów – mówi Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP. – Dlatego też samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o wycofaniu z trasy niektórych składów. Dotyczy to głównie pociągów kursujących w tzw. godzinach międzyszczytowych i wieczornych – informuje. Nie pojadą następujące pociągi:

 
 

– Warto pamiętać, że dzięki temu krokowi może uda się zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania  się wirusa. Pamiętajmy, że im mniej kontaktów bezpośrednich, tym lepiej – dodaje Eugeniusz Manikowski. – Jednocześnie przypominam wszystkim pasażerom, że pomorskie pociągi są regularnie dezynfekowane specjalistycznymi środkami. Poleciliśmy naszym przewoźnikom zwrócenie szczególnej uwagi m.in. na poręcze i toalety – podkreśla.

 

Zmiany także na PKM

Zmiany dotyczą także połączeń na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, które zostaną wprowadzone 19 marca 2020 r. Liczba pasażerów w niektórych pociągach zmniejszyła się nawet o 90 proc. Łącznie, na trasie PKM zawieszonych zostanie 21 pociągów, głównie na odcinku aglomeracyjnym. Zmieni się też tabor na niektórych połączeniach. Kilkanaście kursów obsługiwanych dotąd składami podwójnymi, będzie obsługiwanych pojedynczym szynobusem. Zmieniony rozkład jazdy będzie obowiązywać do 27 marca 2020 r.

 

Rozkład jazdy na linii PKM dla sobót i niedziel zobacz tutaj.

 

Intercity też ogranicza

Ograniczenie kursowania nie dotyczy tylko składów regionalnych.  I tak, od 19 marca 2020 r. nie pojadą między innymi pociągi TLK: Doker, Powiśle, Kociewie i Stoczniowiec. Natomiast pociąg IC Witkacy skończy bieg na stacji w Krakowie. Szczegółowa lista odwołanych połączeń dostępna jest na stronie PKP Intercity.

 

view szablon artykułu