Aktualności

Przedterminowe wybory w Gdańsku. Głosowanie już w najbliższą niedzielę, 3 marca 2019 roku

Gdańsk
Gdańsk. Fot. Aleksander Olszak

W wyborach startuje trzech kandydatów. Największe szanse na zwycięstwo ma pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Głosowanie zostało zarządzone w związku ze śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza.

 

W wyborach startuje troje kandydatów: Grzegorz Braun, Aleksandra Dulkiewicz i Marek Skiba.

 

Faworytem jest Dulkiewicz

Największe szanse na zwycięstwo w wyborach ma pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wcześniej była ona pierwszym zastępcą Pawła Adamowicza i odpowiadała za kwestie gospodarcze. Jesienią 2018 r. w wyborach samorządowych kandydowała do Rady Miasta Gdańska z listy stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz wielokrotnie powtarzała, że po ewentualnym zwycięstwie w wyborach będzie kontynuować politykę śp. prezydenta Adamowicza.

 

Pozostali kandydaci

W wyborach oprócz Dulkiewicz startuje dwóch kandydatów. Obaj reprezentują środowiska prawicowe. Pierwszy z nich, reżyser i publicysta Grzegorz Braun zapowiada, że chce bronić Gdańska przed imigrantami i żąda rozliczenia tzw. układu gdańskiego. Z kolei przedsiębiorca Marek Skiba opowiada się między innymi za likwidacją gdańskiego programu wsparcia in-vitro. Partie polityczne solidarnie zrezygnowały z wystawiania własnych kandydatów na prezydenta. Platforma Obywatelska poparła kandydaturę Dulkiewicz, a Prawo i Sprawiedliwość nie udzieliło poparcia żadnemu z kandydatów.

 

Wybory w niedzielę

Przedterminowe wybory prezydenta miasta Gdańska zostały zarządzone w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia 2019 r. po ataku nożownika.  Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 3 marca. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Głosować można w 196 obwodowych komisjach wyborczych. Wyniki wyborów powinny zostać ogłoszone w poniedziałek 4 marca 2019 r. 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka