Aktualności

Prawie 1,5 tys. pracowników z Pomorza zasadzi drzewa. Chcą odnowić tereny zniszczone w nawałnicy z 2017 roku

Fot. mat. prasowe Torus.
Fot. mat. prasowe Torus.

„Do nasadzenia" to akcja prywatnych firm z województwa pomorskiego, które chcą odtworzyć las na terenach dotkniętych nawałnicą w sierpniu 2017 roku. Na terenie Nadleśnictwa Lipusz zasadzą około 50 tys. brzóz, modrzewi, sosen oraz innych gatunków drzew. Odtworzą około 5 ha lasów.

 

Akcja sadzenia drzew zaplanowana jest w soboty 19 i 26 października 2019 roku.

Najpierw praca, potem zabawa

Na pierwszą sobotę akcji przygotowanych zostało prawie 36 tys. sadzonek brzóz, modrzewi i sosen. Każdy z tych rodzajów drzew ma swój wyznaczony i oznaczony obszar ze względu na siedliska. W następną sobotę pomorscy pracownicy zasadzą kolejnych kilkanaście tysięcy sadzonek.

 

– Za nami wiele miesięcy przygotowań, dlatego tym bardziej cieszy nas, że zbliżamy się do najważniejszego punktu i celu naszej akcji, czyli sadzenia nowych drzew – mówi Małgorzata Dąbrowska, Marketing Manager w firmie Torus, która jest inicjatorem akcji. – Skala tego projektu jest bardzo duża, ale nie możemy zapominać, że potrzeby Nadleśnictwa Lipusz dalej są ogromne. Cieszę się, że ta akcja stała się bliska sercu tak wielu osób i że obok naszej inicjatywy pojawiają się już kolejne pomysły – podkreśla Dąbrowska.

Na miejscu wydarzenia będzie wiele atrakcji o charakterze edukacyjno-integracyjnym. Wystawiona zostanie makieta, przybliżająca zjawisko przywiązania poszczególnych gatunków drzew do określonych typów siedlisk, będzie możliwość przecięcia kłody drewna i nabicia pamiątkowego napisu. Ponadto odbędą się warsztaty dla dzieci z leśnymi kolorowankami i będzie też można zbadać twardość drewna. Na uczestników czekać będzie drewniana plansza z grą, kolekcja wielkoformatowych zdjęć prezentujących ten sam fragment lasu przed i po nawałnicy z 2017 roku. Będzie można spróbować swoich sił w rozpoznawaniu gatunków drzew na podstawie wyglądu kory i przekroju i liści. Dla wszystkich uczestników przygotowane zostaną także grochówka i ognisko.

 

Duże potrzeby

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku potężne nawałnice, które przetoczyły się przez północną Polskę, powaliły miliony drzew. Szkody odnotowano w 60 nadleśnictwach. Zniszczenia sięgnęły aż 8,4 mln m3 połamanych i wywróconych drzew (ok. 20 mln. sztuk) na niemal 70 tys. ha powierzchni lasów. Jednym z najbardziej poszkodowanych terenów jest obszar Nadleśnictwa Lipusz. Uszkodzonych zostało tam 1,8 mln m3 drzew. Dotychczas odnowionych zostało ok. 800 ha lasów, czyli ok. 20 proc. powierzchni zniszczonych w 2017 roku. Do odtworzenia pozostało jeszcze ok. 3,5 ha.

Krajobraz po nawałnicy. Fot. mat. prasowe Torus.

– Odnawianie zniszczonych terenów, zgodnie z ustawą o lasach, musi zostać zakończone w ciągu 5 lat, czyli do 2023 roku – tłumaczy Anna Kukier, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipusz. – Dlatego inicjatywa ,,Do nasadzenia" świetnie odpowiada na nasze potrzeby. Odtworzymy dzięki niej kolejne 5 ha lasów! Warto podkreślić, że akcja Torusa to nie tylko pomoc Nadleśnictwu Lipusz w przywracaniu ekosystemu leśnego na zniszczonych terenach, to również świetna akcja społeczno-edukacyjna. Dzięki niej wiele osób indywidualnie, ale także w gronie rodzinnym, z dziećmi będzie mogło zobaczyć na własne oczy skutki zmian klimatycznych i przyczynić się do przywrócenia lasów – podkreśla Kukier.

Nadleśnictwo Lipusz dotychczas wielokrotnie organizowało społeczne akcje sadzenia. Wszystkie opierały się na dobrowolnym uczestnictwie osób prywatnych. Akcja „Do nasadzenia" jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, którego uczestnikami są pracownicy z różnych sektorów gospodarki.

 

W akcję firmy Torus włączyło się kilkadziesiąt lokalnych firm:

W sobotę, 19 października planowany jest udział ponad 900 osób, reprezentujących firmy: State Street, Laureate/OIE Support, JLL, Glencore, MOWI, SDA, ONE, Lutfhansa System Poland, Sii, Damen Engineering Gdańsk, Arla Foods, Nippon Seiki, HRnest, Rebased, LPP, Wipro, Thomson Reuters, Polski Związek Firm Deweloperskich, ING Bank Śląski oraz Torus.

W kolejną sobotę, 26 października nasadzać drzewa będzie ok. 500 osób, z następujących firm: Intel, ARROW, Jeppesen, Cognizant, Ergo Hestia, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, Scandic Gdańsk, SDA, MOWI, Glencore, także Torus.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka