Aktualności

Poznaj historię frachtowca Wigry – polskiego statku z Wolnego Miasta. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

SS Wigry
SS Wigry. Fot. ze zbiorów Stowarzyszenia Polonii Islandzkiej

W Dworze Artusa będzie można zobaczyć pamiątki związane z polskim frachtowcem SS Wigry oraz jego załogą. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska powstała we współpracy z islandzką Polonią. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019 r.

 

Przygotowana przez Witolda Bogdańskiego, prezesa Stowarzyszenia Polonii Islandzkiej, wystawa opowiada historię statku, który stał się symbolem obecności Rzeczpospolitej w porcie gdańskim.

 

Pamięć o „gdańskim" statku

Frachtowiec SS Wigry, zbudowany w 1912 r. jako River Dart, został w przededniu wojny zakupiony przez Bałtycką Spółkę Okrętową. Uroczystość podniesienia bandery odbyła się 23 maja 1939 r. w Stoczni Gdańskiej. Udział w niej wzięli m.in.: Piotr Blitek, prezes Rady Polskich Interesantów Portu Gdańskiego, ks. Bronisław Komorowski, późniejszy błogosławiony Kościoła katolickiego, kmdr Józef Poznański, przedstawiciel Komisarza Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku oraz kmdr Tadeusz Ziółkowski, dyrektor Urzędu Pilotów

– Wydarzenie to miało wymiar patriotyczny i propagandowy. Odbyło się bowiem zaledwie dwa tygodnie po sejmowym przemówieniu ministra Józefa Becka, w którym stwierdził on, że „Polska [od Bałtyku] odepchnąć się nie da!" – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Wybuch wojny zastał Wigry w Antwerpii. Przez jakiś czas statek obsługiwał porty francuskie, a po upadku Francji, porty angielskie i śródziemnomorskie. W maju 1941 r. po raz pierwszy popłynął do Reykjaviku z ładunkiem cementu. Później wziął udział w konwoju przewożąc amunicję i broń, by w listopadzie 1941 r. wypłynąć z Anglii w swą drugą podróż do Islandii. Załogę jednostki stanowiło 27 osób: 13 Polaków, 7 Brytyjczyków, 3 Islandczyków, 2 Łotyszy, Egipcjanin i Kanadyjczyk pod dowództwem kapitana Władysława Grabowskiego

Na początku 1942 r. statek wyszedł w morze i dołączył do konwoju płynącego do Nowego Jorku. Po przebyciu 400 mil morskich dostał się w silny sztorm. Wobec poważnych uszkodzeń (awaria kotła, utrata szalupy ratunkowej i tratw) kapitan Grabowski podjął decyzję o powrocie do Reykjaviku. Około południa, 15 stycznia statek przyjął uderzenia sztormu. Zdemolowany przez żywioł zaczął nadawać sygnał SOS, a załoga podjęła decyzję o opuszczeniu pokładu. W katastrofie zginęło 25 członków załogi.

Dzięki wieloletnim staraniom Witolda Bogdańskiego pamięć „gdańskim" statku nie tylko jest pielęgnowana na Islandii, gdzie znajdują groby marynarzy, ale też coraz więcej osób poznaje historię frachtowca w kraju.

 

Wigry – polski statek z Wolnego Miasta

  • wernisaż: 23 maja 2019 r., czwartek, godz. 16.00
  • wystawa czynna: 24 maja – 30 września 2019 r.
  • Dwór Artusa
  • oddział Muzeum Gdańska
  • Długi Targ 43-44
  • Gdańsk
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości