Aktualności

Powrót do dzieciństwa. Muszkieterowie na szekspirowskiej scenie

Scena ze spektaklu „Trzej muszkieterowie
Scena ze spektaklu „Trzej muszkieterowie". Fot. materiał prasowy organizatora

Spektakl, na podstawie powieści „Trzej muszkieterowie" Aleksandra Dumasa, będzie można zobaczyć na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 5 i 6 czerwca 2018 r.

 

Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 7-11 lat i zostanie zagrane czterokrotnie – dla grup zorganizowanych/szkół oraz dla widzów indywidualnych.

„Trzej muszkieterowie" znajdują się w kanonie literatury młodzieżowej.

 

Dziecięce zabawy

Dla dorosłych ten spektakl jest nostalgicznym przypomnieniem o tym, że i oni byli kiedyś dziećmi. Dla dzieci to nauka, że zabawa na podwórku może być bardziej ekscytująca od Playstation czy Xboxa.

Wspomnienia chłopięcych gonitw, podwórkowych gier, wspinaczek po drzewach i rowerowych wypraw łączą się z pierwszymi fascynacjami literackimi i filmowymi. – Pamiętamy emocje, które towarzyszyły nam przy lekturze książek Alfreda Szklarskiego, Karola Maya, Juliusza Verne'a, pamiętamy nadawane w telewizji w niedzielne przedpołudnia hollywoodzkie filmy kostiumowe. Była w nas potrzeba, aby odbywać podróże do odległych krajów i przeżywać przygody, które można by było później opowiadać – mówią autorzy spektaklu.

W rzeczywistości lat 90. mało, którzy rodzice mogli pozwolić sobie na wysłanie dziecka za granicę, zapisanie go na kurs jazdy konnej albo lekcje szermierki. Miejscami dziecięcych zabaw były podwórka z kilkoma drzewami, piaskownicą i pordzewiałym trzepakiem stojącym przed śmietnikiem. Tam poznawało się znaczenia słów takich, jak przyjaźń i odwaga, tam przeżywało się najbardziej pamiętne chwile.

– „Trzej Muszkieterowie" to narracja z naszego dzieciństwa i dlatego opowiadamy ją przez pryzmat naszej pamięci o byciu dzieckiem. W opowieści o tym, jak dzielny d'Artagnan usiłuje zostać jednym z królewskich muszkieterów kryje się dla nas pochwała zabawy i fantazji, historia o lojalności względem przyjaciół, tęsknota za czasami, w których nie było nic złego w noszeniu krótkich spodenek i bieganiu po dachach garaży – dodają.

 

 • obsada: Rafał Pietrzak, Michał Karczewski
 • scenariusz i reżyseria: Jakub Kasprzak
 • muzyka: Paweł Klica
 • scenograf procesualny: Adam Karol Drozdowski

Muszkieterowie

Scena ze spektaklu „Trzej muszkieterowie". Fot. materiał prasowy organizatora

 

O grupie teatralnej

Teatr Alatyr powstał w 2014 r. jako nieformalna grupa kilkorga twórców, których związała wspólna praca. A teraz to profesjonalny niezależny teatr. Nazwa Teatru Alatyr pochodzi od imienia magicznego kamienia ze słowiańskiej mitologii, który zawiera w sobie mądrość i harmonię. – Odnajdujemy się w różnych konwencjach, estetykach i formach. Doskonalimy się w naszej sztuce i chcemy się z niej utrzymywać. Uczymy się od siebie nawzajem. Szukamy kontaktu z widownią, dla której teatr jest spotkaniem. Na nasze konto nie wpływa milionowa dotacja od państwa, funduszy szukamy jak każdy NGO-s, a jeśli się nie znajdą, działamy mimo to. Do naszego zespołu nie dołączają twarze z okładek kolorowych pism, ale ludzie, którzy szukają rozwoju i przygody. Zawsze prezentujemy widzom najlepsze teatralne rzemiosło, na jakie nas stać – mówią o sobie.

Nawiązują do tradycji teatru wędrownego, którego linia biegnie od średniowiecznych zespołów rybałtowskich, przez międzywojenną Redutę po kontrkulturowe Gardzienice. Od momentu powstania grupy wzięli udział w blisko 20 festiwalach teatralnych, przeglądach i konkursach (w tym w Międzynarodowym Festiwalu Animo, Festiwalu Szekspirowskim czy Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej) zdobywając nagrody m.in. na katowickich Interpretacjach czy ostrowskim OFTeN-ie. Występowali w Danii i na Słowacji.

 

Spektakl „Trzej muszkieterowie" Aleksandra Dumas 

 • 5 czerwca 2018 r., wtorek, godz. 9.00 i 11.00 – dodatkowy spektakl
 • 6 czerwca 2018 r., środa, godz. 11.00 – dla widzów indywidualnych (spektakle dla szkół – dzieci 7-11 lat)
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • ul. Bogusławskiego 1
 • Gdańsk

Bilety:

 • 30 zł: normalny, 20 zł: ulgowy oraz grupowy – parter, miejsce siedzące
 • 25 zł: normalny, 15 zł: ulgowy  – galerie

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości