Aktualności

Poszukiwanie form i miejsc Teresy Klaman. Wystawa retrospektywna rzeźb, rysunków i prac ceramicznych

Klaman Teresa, 2017-08-17. Fot. mat. prasowe NCK
Klaman Teresa, 2017-08-17. Fot. mat. prasowe NCK

Teresa Klaman obchodzi 45-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w gdańskim Ratuszu Starego Miasta, 10 stycznia 2020 r. odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy. Rzeźby, prace ceramiczne i rysunki artystki można oglądać do 29 stycznia 2020 r.

 

POSZUKIWANIE rozumiem jako ciągły niedosyt,
dążenie do nie zawsze wyraźnie określonego celu,
oczekiwanie spełnienia, a jednocześnie świadomość,
że kolejne próby wciąż przede mną.

 

Profesor Teresa Klaman

Urodziła się w 1948 r. w Gdańsku. W 1972 r. uzyskała dyplom na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Od 1973 do września 2019 r. była pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni.

 

Dorobek artystki

Prace z zakresu rzeźby, rysunku i ceramiki prezentowała na 11 wystawach indywidualnych i około 100 zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie uczestniczyła w sympozjach i plenerach ceramicznych i rzeźbiarskich. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1979, 1981), rządu fińskiego (1988) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej  (1996). Laureatka nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii sztuki współczesnej w Gdańsku, Szczecinie, Berlinie, Norymberdze, w Wigierskim Parku Narodowym, w parkach Grunwaldu k. Monachium, Düsseldorfu, Bickenbach k. Darmstadt, Sopotu, Wiednia.

 

 

W poszukiwaniu form i miejsc – wystawa retrospektywna rzeźb, rysunków i prac ceramicznych Teresy Klaman, 45 lat pracy twórczej

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości