Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d5960317-da37-4fc4-ba3d-2849410aaa3a.jpg Ponad tysiąc lat wspólnej historii. Debata o polsko-niemieckim sąsiedztwie

Ponad tysiąc lat wspólnej historii. Debata o polsko-niemieckim sąsiedztwie

Kamień graniczny Wolnego Miasta Gdańska sfotografowany w 1943 r. przez norweskiego studenta z Politechniki Gdańskiej

Czy historię można negocjować? W czwartek, 30 maja 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odbędzie się otwarta debata o wspólnym postrzeganiu polsko-niemieckiej przeszłości. W spotkaniu wezmą udział dziennikarz Adam Krzemiński oraz prof. Robert Traba.

 

Polsko-niemieckie sąsiedztwo od chrztu Polski po II wojnę światową było obiektem wielu badań oraz kształtowało postrzeganie rzeczywistości przez umysły milionów ludzi.

– Tego stanu rzeczy, to znaczy funkcjonowania stereotypów wyrosłych z historii, mimo wszystko nie potrafią zmienić nowe wyniki badań. Dlatego warto zadać sobie pytania o to, czy o wspólnej historii, mając na uwadze minione 200 lat trudnego dla Polaków wspólnego sąsiedztwa, powinniśmy rozmawiać jedynie operując takimi hasłami jak zbrodnia, kara, duma i uprzedzenie? A może właśnie rację stosowania tych i wielu innych pojęć powinniśmy negocjować? Jeśli tak, to w jakim celu? Zapraszamy do udziału w debacie w Ratuszu Głównego Miasta – mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska.

W spotkaniu z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska o zagadnieniach związanych z wspólną polsko-niemiecką przeszłością i jej postrzeganiu wraz z publicznością rozmawiać będą redaktor Adam Krzemiński z „Polityki” oraz prof. Robert Traba z Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie poprowadzi dziennikarz i historyk Wojciech Suleciński z Radia Gdańsk oraz Telewizji Polskiej.

 

Adam Krzemiński – polski dziennikarz i publicysta, specjalista od spraw niemieckich, odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997), Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (1999), wyróżniony Nagrodą Europejskiego Uniwersytetu Viadrina (2006). Autor wielu publikacji, np. „Deutsch-Polnische Verspiegelung” (2001) oraz „Lekcje dialogu: mowy, eseje i wywiady” (2010).

Robert Traba –historyk, politolog, działacz społeczny i kulturoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec w XIX i XX w., a także badaniach polsko-niemieckiego pogranicza. Badacz takich dziedzin, jak pamięć społeczna i historia kulturowa, regionalizm, krajobraz kulturowy oraz pamięć kulturowa. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz wyróżniony Nagrodą im. Jerzego Giedroycia (2006) za książkę „Wschodniopruskość. Tożsamość regionalna i narodowa w kulturze politycznej Niemiec”.

 

Czy historię można negocjować?
Polskie i niemieckie pamiętanie wspólnej przeszłości

  • 30 maja 2019 r., czwartek, godz. 17.00-18.00
  • Ratusz Głównego Miasta (Wielka Sala Wety)
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.