Aktualności

Ponad 4 mln zł na walkę z cukrzycą. Z pomocy skorzysta 10 tys. Pomorzan

Podpisanie umowy na dofinansowanie programu profilaktyki cukrzycy przez prezes Szpitali Pomorskich Jolantę Sobierańską-Grendę i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego i członkinę Zarządu Województwa Pomorskie Agnieszkę Kapałę-Sokalską.
Podpisanie umowy na dofinansowanie programu profilaktyki cukrzycy przez prezes Szpitali Pomorskich Jolantę Sobierańską-Grendę i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego i członkinę Zarządu Województwa Pomorskie Agnieszkę Kapałę-Sokalską. Fot. Dorota Kulka

Ankieta ryzyka, doustny test obciążenie glukozą (OGTT) konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, indywidualne spotkania z dietetykiem i fizjoterapeutą to m.in. założenia programu przeciwdziałania cukrzycy typu 2. Przez Szpitale Pomorskie będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r., a jego wartość to prawie 4,4 mln zł.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 9 października  2019 r. prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda i wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz członkini Zarządu Województwa Pomorskie Agnieszka Kapała-Sokalska podpisali umowę na dofinansowanie programu profilaktyki cukrzycy. Partnerem jest Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice.

 

Jaką pomoc otrzymają pacjenci?

W ramach projektu u 10 tys. osób aktywnych zawodowo mieszkańców Pomorza z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, czyli w wieku 35-64 lat zostanie przeprowadzone badanie OGTT (doustny test obciążenie glukozą – przyp. red.). W grupie tej jest 5,5 tys. kobiet i 4,5 tys. mężczyzn.–  Zależało nam na tym, aby pacjenci nie musieli jeździć do Trójmiasta, ale mogli skorzystać z programu niedaleko miejsca zamieszkania – tłumaczyła prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda

Prawie dwa tys. osób spotka się z lekarzem i pielęgniarką. Pacjenci skorzystają ze spotkań grupowych i indywidualnych m.in. z dietetykiem i fizjoterapeutą. Będzie też prowadzona kampania informacyjno-edukacyjna. Zostaną m.in. opracowane specjalne materiały edukacyjne i szkoleniowe. Odbędą się szkolenia personelu medycznego i trenerów. Powstanie platforma multimedialna oraz aplikacja dla uczestników projektu.

– Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca jest często powiązana z otyłością, złą dietą, siedzącym trybem życia, a także wynika z obciążeń genetycznych – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskie Agnieszka Kapała-Sokalska. –W realizowanym przez nas programie chodzi głównie o podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie troski o własne zdrowie, promocję zdrowego stylu życia, tak, aby wesprzeć osoby znajdujące się w grupie ryzyka – dodała Kapała-Sokalska.

Podpisanie umowy cukrzyca

Podpisanie umowy na dofinansowanie programu profilaktyki cukrzycy przez prezes Szpitali Pomorskich Jolantę Sobierańską-Grendę i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego i członkinę Zarządu Województwa Pomorskie Agnieszkę Kapałę-Sokalską. Fot. Dorota Kulka

 

Ile będzie kosztować?

Umowa ze Szpitalami Podmorskimi opiewa na kwotę prawie 4,4 mln zł, w tym ponad 4,1 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a prawie 220 tys. zł stanowi wkład własny. – Co łatwo policzyć, w przeliczeniu na jednego uczestnika programu przypada prawie 440 zł – dodał wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. Cały program profilaktyczny, opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Chodzi głównie o wzrost wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 poprzez badania przesiewowe.

 

W projekcie przewidziano m.in. przeprowadzenie 270 tys. ankiet Findrisk, z tej populacji badaniom przesiewowym będzie poddanych 30 tys. osób. Natomiast z kompleksowego programu edukacyjnego (m.in. konsultacje lekarskie i porady dietetyczne, zajęcia sportowe) dotyczącego osób z wykrytym stanem przedcukrzycowym skorzysta 5 tys. mieszkańców regionu. Będą też podejmowane działania profilaktyczne mające na celu podniesienie świadomości zdrowotnej oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych np. dotyczące stylu życia czy nawyków żywieniowych. Ponadto, uczestnicy skorzystają z konsultacji m.in. fizjoterapeuty i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością. 

Projekt, jest elementem szerszych działań profilaktycznych skierowanych do mieszkańców województwa pomorskiego, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wspiera Zarząd Województwa. Program profilaktyki cukrzycy typu 2 będzie realizowany w całym województwie pomorskim, a łączna wartość wszystkich projektów wyniesie ponad 13 mln zł.  Umowy na realizacje projektu do tej pory podpisały władze Gdańska, Sopotu i Tczewa.

 

Zobacz: Kilka tysięcy osób otrzyma wsparcie w walce z groźną chorobą. Chodzi o program profilaktyki cukrzycy

Pomoc dla osób zagrożonych cukrzycą. Nowy program prozdrowotny w Sopocie

Ponad pół mln zł na program przeciwko cukrzycy typu 2 dla mieszkańców Tczewa. Skorzysta nawet 10 tys. osób

Światowy Dzień Cukrzycy. O niezakaźnej epidemii XXI wieku, która dotyka coraz młodszych [WYWIAD]

view szablon artykułu

Aktualności