Aktualności

Ponad 3,4 mln zł na nowe miejsca w pomorskich żłobkach. Unijne dofinansowanie trafi do czterech gmin

Fot. Aleksander Olszak
Fot. Aleksander Olszak

Nowe miejsca, lepsze wyposażenie oraz kursy dla pedagogów. Żłobki w Tuchomiu, Nowym Stawie, Brusach i Malborku będą jeszcze lepsze.

 

Umowy o dofinansowanie żłobków podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz samorządowcy z Tuchomia, Nowego Stawu, Brus oraz Malborka. Uroczystość odbyła się 15 stycznia 2019 r. 

 

Rozwijamy pomorskie żłobki

W ramach podpisanych umów w czterech gminach powstanie 126 nowych miejsc w żłobkach. – Te umowy są jednak elementem dużo większego projektu. Łącznie są to 54 umowy o wartości ponad 92 mln zł. – poinformował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego to około 78 mln zł. W całym województwie powstanie dzięki temu prawie 3,5 tys. nowych miejsc w żłobkach.

 

 

Nowe miejsca

Łączna wartość podpisanych 15 stycznia 2019 r. umów to ponad 3,4 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na adaptację pomieszczeń i utworzenie nowych miejsc w żłobkach. Największy projekt realizowany będzie w Brusach, gdzie powstanie aż 76 nowych miejsc. Z kolei w Tuchomiu będzie ich 20. Ze wsparcia skorzystają również pedagodzy, dla których zostanie przygotowana oferta kursów i szkoleń zawodowych. Opieka nad najmłodszymi, jaką zapewnią żłobki ułatwi rodzicom powrót do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dziecka. Ale projekt jest skierowany również do osób biernych zawodowo. We wszystkich gminach takich osób będzie 21. Dzięki temu mają oni szansę znaleźć pracę, albo aktywnie jej poszukiwać po zakończeniu projektu. Chodzi m.in. o doradztwo zawodowe. – Takie społeczne projekty to bardzo dobry przykład korzyści, jakie przynosi członkostwo w Unii Europejskiej. W tej chwili mamy podpisanych około 30 umów – podsumował marszałek.

 

Fot. Aleksander Olszak

view szablon artykułu